В кулминацията на тържествата по повод 145 години от Шипченската епопея, хиляди българи от цялата страна се стекоха към Паметника на свободата на връх Шипка. По традиция честванията на Шипка са под патронажа на президента на Република България Румен Радев.
В словото си по време на тържествена церемония, вицепрезидентът Илияна Йотова отбеляза: "Шипка нашепва на всеки, който иска да прекроява българската история, че е направил грешен избор. Не може да има разделение в паметта българска, тя е съединение. Свободата и паметта са нашето спасение и обединение.“ По думите на Йотова, връх Шипка се издига много по-величествено от всички останали, защото няма мерна единица за саможертвата и чутовния устрем към достойнство и към свобода, където българските опълченци са заслужили честта на своя народ и са поставили костите си. Вицепрезидентът изтъкна още, че на Шипка български опълченци, руси, молдовци, украинци, румънци заедно са повярвали в „спасението на един славянски народ, в неговото изцеление и неговото бъдеще, в това, че може да има собствена държава“ и така са предопределили хода на Руско-турската освободителна война. "Шипка е единение и такава е българската съдба. Убедена съм, че българите сме силни, когато сме един до друг, а не един срещу друг", подчерта вицепрезидентът и добави в заключение: „На Шипка всичко е спокойно, защото преди 145 години героите на национално-освободителното ни движение ни завещаха мир и свобода“,
За първи път дружество "Традиция“ направи възстановка на речта на цар Борис Трети при откриването на Паметника на свободата през 1834 г. В програмата на честванията беше и традиционното пресъздаване на битката при Орлово гнездо – ден първи, в която се включиха 260 членове на националното дружество.
В четвъртък , 23 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, по Черноморието 13-16°, в София – 7°. Сутринта на места в низините и котловините видимостта ще е намалена заради мъгла или ниска облачност. През деня облачността над страната ще е..
В "България днес" на 22 октомври слушайте: 02:15 – Актуално от България и сънародниците по света 13:22 – Православен църковен календар - Прославление на светите мощи на Патриарх Евтимий Търновски 22:49 – Разговор за..
На ниво коалиция сме взели решение представените искания на младите лекари като нива на възнаграждения да бъдат удовлетворени, заяви на заседание на парламентарната здравна комисия нейният председател Костадин Ангелов, предаде репортерът на БНР..
Няма демокрация и свобода без свобода на словото и плурализъм. Това заяви президентът Румен Радев при откриването в София на Годишната конференция на..
Наблюдава се трайна тенденция за завръщане на българи от чужбина, стана ясно на форума “Европа е с мен”, организиран от Управляващия орган на Програма..
Българското национално радио за първи път е домакин на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии (Public Broadcasters..