"Най-хубаво и най-приятно ми беше да пея. Работех и пеех. Знаех песни и пеех по цял ден, където и да бях, каквото и да правех" – споделя приживе голямата тракийска певица Йорданка Илиева. Родена е на 22 август 1922 г. в с. Недялско, Ямболско. Тук започва обучението ѝ в "майчината музикална школа", с песните от трудовото ежедневие, седенките и селските празници. Красивият ѝ сопран извайва богатите тракийски орнаменти и не оставя равнодушен никого. Тя е сред първите народни изпълнители, осъществили записи в грамофонните фирми "Симонавия", "Орфей", "Микрофон", под съпровода на групите на Ради Ангелов и на Ахмед Бабаков.
През 1943 г., след прослушване в БНР (тогава Радио София) е одобрена за участия в ефира, а през 1946 г. вече е редовен сътрудник и започва да изпълнява тракийските си песни на живо в "Часът на селото". Акомпанира ѝ "Угърчинската група", където на гайда свири и бъдещият ѝ съпруг Илия Димитров. Йорданка Илиева е една от осемте певици, подбрани сред над 400 кандидатки в новосъздадения Държавен ансамбъл за народни песни и танци – София. Често изпълнява соловата партия, също е глас от различни камерни състави, с които участва в световните концертни турнета по света. Сред колегите, с които работи, е Тодор Тодоров, дългогодишен технически директор на Ансамбъл ˮФилип Кутев“.
"От всички певици, които познавам в Ансамбъла, Йорданка Илиева беше най-скромна, много тиха – споделя за Радио България Тодор Тодоров. – Като певица беше много добра. Интересно е, че с Вълкана Стоянова имат еднакви съдби. Също като нея я откриват на събор през 30-те години на м.в. и я канят за записи на плочи. А и селата на двете певици са в Ямболско, на 3 км едно от друго. През 50-те години на м.в., когато обявяват конкурс за Ансамбъла, и тя като Вълкана е сред първите приети певици. И на двете, като певици с опит, им възлагат обучението на по-младите."
На 30 октомври ще се навършат 100 г. от рождението и на гайдаря Илия Димитров, съпруг на Йорданка Илиева. Двамата се запознават покрай работата с "Угърчинската група", но стават семейство в Ансамбъла.
"Той е роден в с. Чеканчево, община Горна Малина – продължава Тодор Тодоров. – Още на 16 г. е утвърден гайдар. Изявите му в ансамбъла са свързани с изкусното владеене на шопските ритми. Известен е със записите на "Граовско хоро", "Чеканска копаница", "Пайдушко", "Шопско на пояс" и др. Музиката на танцовата постановка "Събор в Софийско" – емблема на ансамбъл "Филип Кутев", е по негови мотиви. В Ансамбъла двамата съпрузи остават до пенсионирането си. Няколко пъти Вълкана Стоянова ми е казвала: "Йорданка Илиева остана в моята сянка, а също е много стилна тракийска певица." Според мен, тя не отстъпва на Вълкана Стоянова."
Йорданка Илиева оставя за "Златния фонд" на БНР над 70 тракийски песни, записани с ˮУгърчинската група", "Тракийската тройка", "Странджанската група", Оркестъра за народна музика на БНР. Фолклорното наследство на именитото семейство се отличава с изключителната си стилова чистота. Техните изпълнения са прекрасна певческа и инструментална школа за младите следовници, извор на идеи за бъдещо творчество.
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..
Легендарният рок изпълнител и вокалист на Rainbow и Deep Purple Джо Лин Търнър се е спрял на нашата поп звезда Мария Илиева за дуетен партньор в най-новия си сингъл. В песента "Forever" като комплимент към българската публика има специална версия с..
Русенската опера днес поставя началото на празничните събития по повод 75-ата си годишнина с пърформанс пред своята сграда. Събитието ще представлява атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта “Травиата”, която е първото..
Една от най-новите песни за предстоящите празници е "Коледно чудо " в изпълнение на младите певци Стефани Илиева и Стойчо Стойчев, известен с..