Сергей Рахманинов пише своите "Етюди-картини" в годините преди да избере емигрантския живот. Известно е, че известният композитор, потомствен дворянин, напуска Русия в началото на 1918 г., заедно със семейството си, оставяйки цялото си имущество. Първо живее в Европа, а след това – в САЩ, където умира на 69 г. Първата поредица "Етюди-картини" опус 33 създава през 1911 г., а втората, завършена през 1917 г., се оказва последното му произведение, написано в родината. Тези пиеси са неизменна част от пианистичния репертоар, но интегралните изпълнения и записи са рядкост по света.
"Това не е първият интегрален проект, който правя с моите възпитаници. Преди години, с друга група ученици, подготвихме валсовете на Шопен. Изнесохме много успешен концерт, а екип на БНТ засне прекрасен филм" – разказва г-жа Бонева пред Радио България. – След успеха на Шопеновия интеграл, тя решава да направи "Етюди-картини"“ оп. 33 със своите ученици от ученици в НМУ "Любомир Пипков". Идеята постепенно се разраства и така се появява двойният албум.
"Тъй като етюдите от оп. 39 са извънредно трудни, аз се обърнах към трима мои ученици, които в момента са в различни краища на света, но продължаваме да работим заедно, макар и не толкова често. Елвис Василев е в Кувейт, преподава, скоро започва да изнася концерти. Другите двама завършиха бакалавърска степен, предстои им магистърска – това са Теодор Пазов в Хамбург и Роберто Илиев в Мадрид. Те приеха идеята с удоволствие, свирят етюдите от втория цикъл, с изключение на два, които изпълняват Марина Мравова и Йоана-Лора Василева, които са на 17 г. Мартин Цветков е най-малкият участник, той е на 15 г., свири два етюда оп. 33. Понеже изпълнява прекрасно Прелюд в си минор, оп. 32, № 10 от Рахманинов, добавихме това произведение като бонус към програмата. Заслугата и идеята за диска е на Даниела Калайджиева, която всъщност е мениджър на проекта. Тя подготви и документите за кандидатстване в Национален фонд "Култура". Безкрайно сме благодарни, че го одобриха, без тяхната помощ нямаше да успеем. Подобни интегрални албуми в цял свят са рядкост. Ето защо това е добър принос на българската клавирна школа.
Снимки: pixabay, архив, личен архив
Музиката на DARA е пъстра като самата нея - доказва го най-новият ѝ сингъл "Крадец на мечти". В него младата певица води откровен диалог с вътрешния си критик - онзи глас, който често ни руши и разколебава, но в същото време без милост ни тласка към..
Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“, ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. Ангъчева е солист на..
Български оперни певци излизат на една сцена, за да отдадат почит към Борис Христов в 110-ата година от неговото рождение. Превъплъщавайки се в емблематични за великия бас роли, но и с доза артистична закачка те ще напомнят за световните му триумфи с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се..