До края на месец август продължават разкопките в района на нос Калиакра. Сред разкритите до момента предмети се отличават множество сребърни накити, пръстени, фрагменти от различни съдове и други.
„Има сведения, че 3-4 години след падането под османска власт на старопрестолно Търново (1393г.), Калиакра все още е била независима и тук деспот Добротица управлява близо 30 години – обяснява археологът Филип Петрунов, част от екипа учени на Националния исторически музей. – На Калиакра възниква и първият черноморски флот, за което свидетелстват монети, изсечени от името на Добротица в Силистра. За девета поредна година работим от източната страна на носа, където по сигнал на туристи през 2014 започнахме да проучваме изключително богат некропол, пълен с луксозни предмети, обеци, пръстени. За това време сме разкрили 135 гроба, както и сграда от периода 4-6 век, използвана като производствено съоръжение. Открихме праговете на пещите, в които са се претопявали металите, както и работилниците. Всичко това е разположено в един близо 10- метров коридор. Тази година попаднахме и на един фрагмент от дръжка на гърне, върху която има кръст, характерен за ранното християнство в столицата на първата българска държава - Плиска. Около този кръст има и символи, изписани със старобългарски букви“ – обясни Петрунов пред БНР. Всички открити на Нос Калиакра човешки останки ще бъдат предоставени за анализи в Института по експериментална морфология и антропология при БАН.
Съставил: Йоан Колев
На 27 януари Православната църква чества Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст. Св. Йоан Златоуст (349- 407) е един от най-значимите проповедници и богослови в историята на Православната църква, заради което получава прозвището „Златоуст“...
Законопроект за трансформиране на Комисията за досиетата в Институт за национална памет ще внесе коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България". Това съобщи пред БНР депутатът Ивайло Мирчев от парламентарната група. Инициативата е..
Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа. Разкопките, ръководени от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей..
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден..
На 3 февруари Православната църква отдава специална почит към св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица, които посрещнали Младенеца Христос в..
На 4 февруари с ритуал по полагане на цветя в Благоевград ще бъдат отбелязани 153 години от рождението на българския революционер Гоце Делчев...