Иран е доставил на Русия първата партида дронове, но те явно дават дефекти, пише електронното издание DW, като цитира "Вашингтон пост". Според американското издание, което се позовава на източници от тайните служби, още на 19 август руснаците са получили два вида ирански дронове за войната в Украйна. Тези дронове са от моделите "Мохаджер-6" и "Шахед", като руски транспортни машини са ги натоварили на едно иранско летище и са ги транспортирали в Русия. Те могат да обстрелват радарни установки, артилерийски позиции и други военни обекти. Източникът обаче съобщава, че още при първите пробни полети руските въоръжени сили са констатирали редица дефекти и никак не били доволни.
До този момент иранските дронове са се ползвали с добра репутация, особено след като успяха да пробият противовъздушната отбрана на Саудитска Арабия и на Обединените арабски емирства, която е произведена в САЩ. Американските източници съобщават, че техническите проблеми започнали още при доставката на дроновете, което е и една от причините руските оператори на дронове да се обучават в Иран.
Именно използването на дронове, които насочват артилерийския обстрел помогнаха на украинската армия да се справя по-добре при тези сражения, признават руски военни експерти.
Междувременно сраженията в Донбас продължават, а Киев разкритикува остро липсата на единодушие сред европейските страни по отношение на визовия режим за руснаци. На 31 август, външните министри на Евросъюза се разбраха да преустановят действието на споразумението за облекчаване на визовия режим с Русия от 2007 г. но не постигнаха съгласие за обща забрана за издаване на руски визи. България, като част от ЕС, е дала съгласието си да се прекрати улесненото издаване на визи за руски граждани, обяви заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев. Също така паспорти, издавани от окупираните територии, няма да бъдат признавани, посочи още Коджабашев. В отговор на това решение, руският заместник външен министър Александър Грушко каза, че тези действия няма да останат без последствия.
Институтът по аграрна икономика организира на 29 и 30 октомври международна научна конференция на тема „Устойчиво земеделие и селските райони в контекста на климатичните промени“. Акценти във форума в софийския Хотел Експо ще са пазарната..
Рекорден брой царски орли - общо 48 малки на застрашения вид, са се излюпили в България през тази година. Това е най-високият брой малки, регистриран от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) за последните 25 години, откакто се провежда..
Във вторник ще е предимно слънчево. След обяд от запад-северозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и с него вечерта ще започне да прониква студен въздух. Максималните..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българския антарктически институт,..
В „България днес“ ще избягаме от политическата динамика на дните ни и ще се потопим в света на музиката, в..