Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С двудневен празник България отбелязва Международния ден на лешояда

Снимка: БДЗП

В България днес се срещат три вида лешояди – белоглав, египетски и сравнително рядко – черен. През миналата година, при редовния си мониторинг на птиците, експерти на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) заявиха, че са преброени 107 двойки белоглав лешояд на територията на страната ни, което бележи ръст за последните годините. Природозащитници напомнят, че лешоядите са "санитарите на природата" и са от съществено значение за нормалното функциониране на екосистемите. 

За да освети значимостта за тези ценни за дивата природа птици, които са сред най-бързо изчезващите видове на планетата, от 2008 година, всяка първата събота на месец септември, светът отбелязва Международния ден на лешояда. По традиция в България това ще бъде двудневен празник (на 3 и 4 септември) в Природозащитен център "Източни Родопи" край Маджарово.

Организатори са Фондация "По-диви Родопи", Българското дружество за защита на птиците и Общината на града. Предвидени са театрална работилница, творчески ателиета, презентации, пешеходна разходка за наблюдение на птици, изложба и много други занимания за малки и големи любители на природата. Гостите ще имат възможност да присъстват и на лекцията "Снимане на птици – съвети и трикове" на Сергей Панайотов, който фотографира птици в естествената им среда вече 25 години. През цялото време в центъра ще са на разположение и големи табла с белоглав и черен лешояд и всеки ще може да си направи снимка с тях. Тази година на фокус, освен лешоядите, ще бъдат и други атрактивни видове, като зубърът, който децата ще претворят в 3D модел, и еленът лопатар, който ще стане част от сцената на жива картина.

В Източните Родопи са изградени три фиксирани фото-укрития на площадки за подхранване на птиците. Използвайки ги, можем пряко подпомогнем оцеляването на редките хищни птици в района на Маджарово. Укритията са специално проектирани за фотография на белоглав лешояд, египетски лешояд и черен лешояд, а също скален и морски орел. Освен това можем да станем свидетели и на други редки и защитени видове, сред които чакал, белоопашат мишелов, обикновен мишелов, гарван, черна каня, лисица, а шансовете за снимане на вълк са сред най-големите в Европа, твърдят от Природозащитен център "Източни Родопи".

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 11 февруари 2025 г.

"България днес" на 11 февруари е своеобразен културен афиш на събития, свързани с българската общност в чужбина. Ще започнем с покана за концерт в Брюксел по повод Деня на влюбените и Трифон Зарезан с участието на сопраното Анета Тодорова. Ще..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Международните летища в България ще бъдат оборудвани с анти-дрон системи

Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер Гроздан Караджов и представители на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица,..

публикувано на 11.02.25 в 17:42

"Трансперънси Интернешънъл" отчита влошаване на индекса за корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от неправителствената организация Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о..

публикувано на 11.02.25 в 12:01