Фреска, пресъздаваща изковаването на гвоздеите за Разпятието, може да се види в Земенския манастир. Тя е рисувана през XIV век и е единствена по рода си, тъй като сцената не се среща в световната религиозна живопис, съобщава Областната администрация в Перник.
Стенописите в манастирския храм “Св. Йоан Богослов” проследяват пътя на Исус до Голгота. Неизвестен художник по нашите земи е интерпретирал библейския сюжет “Тайната вечеря” по особен начин, изобразявайки Христос два пъти – единият подава хляба, а другият разлива виното. “Двойният Христос” не може да бъде видян никъде другаде, твърдят от областната администрация. Този различен прочит прави храма изключително ценен за световната култура.
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Първата модерна за времето си Коледа се празнува в България през 1879 г. Тя е по европейски образец - с елха, зимни кънки и подаръци. Тогава Младият..
Българската православна църква почита днес свети Наум Охридски. Наум е средновековен български учен и книжовник, роден около 830 г. и починал на 23..