Да се завърнеш там, откъдето всичко е започнало. Именно това ще направи един от най-известните и международно признати български автори Георги Господинов с последния си роман "Времеубежище". На 7 септември Нюйоркската публична библиотека ще открие новия си литературен сезон с премиера на американското издание на романа "Времеубежище" и дискусия с автора. Модератор на срещата е проф. Валентина Измирлиева, дългогодишен професор в Колумбийския университет и медиевист.
През 2017 г. българският писател спечели стипендия – едногодишен престой в престижния "Кулман център" на Нюйоркската библиотека, събиращ изследователи и писатели от цял свят. Самата библиотека и дейсността, която извършва екипът я нареждат сред най-важните културни институции в САЩ. Именно там Господинов започна работата си по "Времеубежище", който е публикуван в България през 2020 година. През следващата година книгата излиза в превод на италиански, немски, френски, полски и датски езици, а тази пролет беше издадена и в САЩ от издателство Liveright в превод на Анжела Родел.
В своята реценция "Ню Йорк таймс" определи книгата като докосваща и интелигентна и подчерта майсторското умение на българина да пише хитроумно, като приковава вниманието ни върху насилието, което миналото упражнява върху настоящето ни. Британският вестник "Гардиън" избра българския роман за книга на деня.
В същото време стана ясно, че Георги Господинов е избраният тази година гост писател на института "Хариман" към един от най-престижните университети в света – Колумбийския университет, където ще изнесе семинар в рамките на един месец. Следващата възможност за лична среща с най-превеждания български писател, която почитателите му ще имат е на 2 октомври на Бруклинския литературен фестивал. Тази година Георги Господинов ще вземе участие в дискусия, посветена на паметта и времето – две от най-важните теми в творчеството му.
Съставила: Весела КръстеваНа 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във..