Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С тържества из цяла България отбелязваме 137 години от Съединението

Снимка: БГНЕС

България отбелязва 137 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. По традиция център на тържествата е гр. Пловдив. С камбанен звън започна тържественият молебен в катедралния храм “Успение Богородично” в града, отслужен от пловдивския митрополит Николай. Тази вечер от 20.30 ч. на пл. „Съединение“ в града ще бъде проведена тържествена заря-проверка, на която ще присъстват президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова.


София отбеляза празника с церемония пред мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг. Част от програмата бяха Националната гвардейска част и вокален квартет "Светоглас".

Във Варна от 18 часа на площад „Независимост” ще се проведе възстановка на събитията от 1885 г. Именно там княз Александър I Батенберг обявява пред събралите се хора новината за Съединението.


С изпълнения на патриотични песни и благодарствен молебен празникът беше отбелязан и в Ямбол. В шествието по централните улици на града, предвождано от представителни военни роти, се включиха и стотици граждани.
Снимки: БГНЕС, Даниела Костова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Открити работилнички за боядисване на яйца часове преди Възкресение

Различни събития из цялата страна се провеждат часове преди да посрещнем Възкресение Христово. В София фондация "От нас зависи" кани децата на "Голямо великденско боядисване на яйца" от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 с вход свободен...

публикувано на 19.04.25 в 11:07

Розовият пеликан Стойчо от Варна обиколи и социалните мрежи

Розов пеликан се превърна в истинска атракция за жителите във Варна. Стотици хора го срещат в района на Морската гара в града и бързат да публикуват негови снимки в социалните мрежи. Пеликанът вече е известен там с името Стойчо, а местните рибари..

публикувано на 19.04.25 в 09:20

Патриарх Даниил ще отслужи Златоустова литургия за Възкресение Христово

Днес на Велика събота - последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден, се възпоменава погребението на Иисус Христос и слизането му в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Църковен календар - Велика..

публикувано на 19.04.25 в 09:07