Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 51 хил. са подадените заявления за гласуване на българи в чужбина

Снимка: БГНЕС

Над 50 800 българи в чужбина са подали заявления за гласуване на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври, съобщиха от ЦИК. Най-много – 26 хиляди, са желаещите да упражнят правото си на вот в Турция, следвани от сънародниците ни във Великобритания – 4900, в Германия – 4400, и в Съединените щати – 2300. 

Очаква се избирателните секции зад граница да бъдат колкото на миналите избори, каза за БНР говорителят на комисията Цветозар Томов. През ноември м.г. пунктовете за гласуване бяха 750 в 68 държави. “Машини ще има навсякъде, където на предишни избори са гласували 300 или повече избиратели. Вероятно това ще бъдат малко по-малко от 300 секции”, заяви Цветозар Томов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Бесарабия – извор на красота и родолюбие" - дигитална фотоизложба в Пазарджик

От 12 септември до 5 ноември 2025 г. в централната сграда на Регионалния исторически музей – Пазарджик (пл. "Константин Величков" № 15) ще бъде представена дигиталната фотоизложба "Бесарабия – извор на красота и родолюбие" на Дружеството..

публикувано на 12.09.25 в 06:00

Народното събрание посрещна деца от българската общност в Молдова

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова посрещна в пленарната зала на парламента близо 100 деца от българската общност в Молдова. "Надявам се посещението в България да бъде за вас стимул да научите повече за страната, за нейната култура..

публикувано на 11.09.25 в 19:00

България днес - 11 септември 2025 г.

В "България днес" на 11 септември слушайте: 06:52 - Актуално от България и за общностите с българи по света 26:12 – Пътешественикът Мартин Граховски – за странстването по света 44:02  – Пътешественикът Мартин Граховски - отново в..

публикувано на 11.09.25 в 19:00