Президентът Румен Радев изрази съболезнования до крал Чарлз III, на британското кралско семейство и народа на Обединеното кралство за кончината на кралица Елизабет II.
"С нейната кончина, Великобритания и светът губят забележителен държавник, белязал с живота и делата си цяла епоха", заявява президентът Радев в съболезнователното си писмо. Държавният глава отбелязва, че кралица Елизабет II се нарежда сред великите личности в историята, които са имали възможността да ръководят с мъдрост и силен държавнически усет своя народ в сложни времена от историческото развитие на човечеството.
Британското посолство в София и резиденцията на британския посланик осъмнаха с наполовина свалени знамена в знак на траур. Още вечерта, след вестта, че кралицата е починала, пред посолството дойдоха българи, за да отдадат почит пред нейната памет и да оставят букети с цветя.
"Тя беше символ на постоянството в едни много променливи времена. Когато става кралица, премиер на Великобритания е Уинстън Чърчил, който е роден през 1874 г. Преди няколко дена тя възложи съставянето на кабинет на новия премиер Лиз Тръс, която е родена през 1975 г. Станаха огромни промени. Британската империя се превърна в Британска общност, станаха културни революции." Това каза в интервю за БНР дипломатът Стефан Тафров, бивш посланик във Великобритания.
Тя беше личност, която хвърли мост между три века, подчерта пред БНР д-р Борис Стоянов от Историческия факултет на Софийския университет.
"Без съмнение тя е продукт на една епоха, която носи духа, консерватизма, моралния код на края на ХIX и самото начало на XX век. Същевременно, през своя живот тя трябваше да носи, да отрази белезите на страданието, на разделението, на промяната, на разпускането на нравите, с които бе характерен XX век. Животът ѝ като монарх беше доминиран от сянката на Студената война и ядрения апокалипсис. Тя преживя и това време, за да дойде епохата на отворените граници, на глобалния свят", допълва изследователят.
Съставил: Иво Иванов
Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев с настояването за предоставяне на изчерпателна публична информация по повод намерението да се въведе предмета "Религия и добродетели" като задължителен. Това..
Поп-певецът Теодор Шишманов, който е един от основателите на обичаната от поколения българи група "Тоника СВ", свързва част от своя житейски път и с Радио България. В периода 1985-1988 г. той е част от английската редакция на "Предавания за чужбина",..
В Световния ден на книгата и авторското право тази вечер от 19:00 ч., на церемония в столичния литературен клуб "Перото" (НДК), ще бъдат връчени годишните награди "Рицар на книгата" - 2025 г. Отличията се присъждат на личности, чийто труд и..
Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на..
Протест с искане за оставка на министъра на образованието Красимир Вълчев и отмяна на идеята на МОН за задължително изучаване на предмет "Религия и..
Студенти блокираха входовете на Радиото и телевизията на Сърбия Студенти и граждани вече 12 дни блокират входовете на Националното радио и..