Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Като престолонаследник крал Чарлз III е посетил България два пъти

Принц Чарлз и президентът Петър Стоянов на ромска сватба в квартал "Столипиново"
Снимка: БНТ

Крал Чарлз III е бил официално два пъти на посещение в България в качеството му на престолонаследник на Великобритания.

За първи път той идва през ноември 1998 г. в рамките на обиколката в 4 балкански страни. В резиденция "Бояна" принц Чарлз получава от президента Петър Стоянов копие от обредна неолитна маска. Съпругата на президента Петър Стоянов Антонина Стоянова му подарява семена от български билки – босилек, мащерка, омайниче и жълт кантарион. Билките са за специална алея на България в имението в Хайгроув. Чарлз подарява на болницата "Царица Йоана" 10 линейки за спешна помощ от името на организацията "Хуманитарна помощ". В Пловдив принцът посещава фондация "Рома" в квартал "Столипиново".

При втората си визита през март 2003 г. Чарлз отива и във Варна, където посещава дома за безпризорни деца "Гаврош" и спонсориран от английската фондация "Карин дом" в Морската градина. В резиденция "Евксиноград" се среща със студенти от Варна. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От септември започва кандидатстването за програмата "Избирам България"

"Поне 870 души може да се възползват от мярката "Избирам България", за да бъдат привлечени обратно в България от чужбина. Голяма част от тях сигурно ще се върнат и със семействата", каза за БТА зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия..

публикувано на 29.07.25 в 09:19

Блиц изложба в подкрепа на еврото гостува в Министерството на културата

Международното триенале на сценичния плакат гостува на галерия "Средец" на Министерството на културата на 29 юли, вторник, с блиц изложба "Ре-акция: България и еврото" в рамките на час и половина.  В прессъобщение на министерството се посочва, че..

публикувано на 29.07.25 в 07:30

Нови социални услуги ще подпомагат непридружени деца бежанци

Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет започва пилотен за България и Европейския съюз проект – създаване на алтернативни социални услуги за непридружени деца бежанци, съобщава пресцентърът на агенцията. "Партньори по проекта са..

публикувано на 29.07.25 в 06:00