Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха наградите на Световния фестивал на анимационното кино във Варна

Снимка: World Festival of Animated Film

Чилийският късометражен филм „Звяр“ на режисьора Уго Коварубиас спечели Гран при на 18-ия Световен фестивал на анимационния филм във Варна.

Международното жури определи за най-добър пълнометражен филм бразилската лента „Боб Спит: Ние не харесваме хора“ на Сезар Кабрал. Голямата награда за български пълнометражен анимационен филм отива при „Флорентинска нощ“ на режисьора Сотир Гелев.

Сред студентската селекция журито избра филма „Мокро“ с екип от петима френски режисьори, а сред детските заглавия най-високо е оценен „Кралицата на лисиците“ на Марина Росет от Швейцария. 

Специални грамоти от фестивала получиха португалските късометражни филми „Връзка“ на Александра Рамиреш и „Боклукчията“ на Лаура Гонсалвеш, студентската лента „Момиче във водата“ от Тайван и детският филм „Черна пързалка“ от Израел.

В последния ден на фестивала се състоя предпремиерата на новия филм на Анри Кулев - „Меко казано“, по Валери Петров. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба за будителки без страх – българките, които казаха "не" на правилата

На 1 ноември – Деня на народните будители, столичният площад "Гина Кунчева" в София оживява по един необичаен начин. От 12:00 часа Район "Оборище" и Фондация "Будителките" откриват първия в страната интерактивен музей на открито " Това са..

публикувано на 01.11.25 в 08:05

Милена Селими спечели нова награда за най-добър превод

В Двореца на културата в Лежа, Албания, се проведе церемонията по връчването на Националните литературни награди " Ат Герг Фища". Това издание на наградите, вече с петгодишна традиция, отличава най-забележителните произведения на албанската литература..

публикувано на 29.10.25 в 08:08

Силвия Томова и нейната елитна многонационална балетна трупа от Стара Загора

Звездата на българската сцена Силвия Томова е завършила елитната Държавна балетна академия "А. Я. Ваганова" в Санкт Петербург. Кариерата ѝ е свързана с Националната опера и балет, където като примабалерина е представила над 90 роли в класически и..

публикувано на 23.10.25 в 10:55