Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Галин Стоев:

Театърът превръща гнева и безсилието в нещо градивно

Войната убива способността да твориш, но това не бива да ни отказва

Снимка: Facebook / ApolloniaFestival

Режисьорът Галин Стоев е може би най-разпознаваемата фигура, с която се свързва страната ни в театралния свят. Като директор и режисьор на Националния театър на френския град Тулуза, той знае, че да утвърдиш себе си като артист във Франция не е лека задача. Той признава, че е приет в общността, без да се стреми към това на всяка цена, среща артисти и сценични работници, които разбират и споделят неговия поглед над постановките.

Гласът на Стоев обаче е достатъчно силен, за да бъде чут и извън магичното пространство на театралната зала. От години той следи и реагира на всяко по-значимо събитие или промяна, настъпила в българското обществено-политическо пространство. Тази година той бе сред специалните гости на 38-то издание на фестивала "Аполония" в Созопол, където проведе своя майсторски клас и разкри гледната си точка за това каква е цената на успеха:

"Когато си на сцената, ти получаваш власт, която обаче е свързана с отговорност – обяснява режисьорът в интервю за програма "Христо Ботев". – Политиците си мислят, че трябва да извъртят един алъш-вериш, докато са такива и с това приключва целият им хоризонт, което считам за дълбоко трагично."

Макар да е мисия и един постоянен процес за всеки човек на изкуството – да твориш във времена като сегашните, е едно особено предизвикателство. Според Стоев:

"Войната представлява крайна форма на дехуманизация, а когато такава съществува, това е равносилно на убийство на способността за творчество. Разбира се, творците, може би сме до известна степен привилегировани, защото можем да говорим и интерпретираме случващото се по различни начини.

В този смисъл театърът се превръща едновременно в бягство от проблемите на света навън, но и в опит да превъзмогнем онези, които ни „гризат“ отвътре."

"Театърът превръща гнева и безсилието в нещо градивно – убеден е Галин Стоев. – Постига го като изправя човека пред собствените му страхове и недостатъци, като бягството вече отдавна не е решение. Светът се сви, а информацията вече достига до нас много по-бързо. Дори да махнем с ръка пред проблемите, което все още правим понякога, това няма да ги накара да изчезнат, нито ще доведе до нещо градивно."

В рамките на своя майсторски клас за Галин Стоев беше важно да покаже на своите ученици техния скрит творчески потенциал, както и какво е чувството да могат свободно да изразят себе си.

"Стремя се да ги окуражавам и провокирам, защото и в двете неща има моменти, които те дестабилизират – дали като нещо добро или лошо. В тези моменти трябва да намериш кураж да се пуснеш свободно и да се довериш на вътрешното усещане, че си на прав път."

Съставил: Йоан Колев

Снимки:  Facebook / ApolloniaFestival
По публикацията работи: Анна Фуцкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Асоциация българска словесност" обяви конкурс за поезия и разказ

Български творци от цял свят, навършили 18 години, могат да се включат в конкурса "Словесност" за стихове и разкази, обявен от "Асоциация българска словесност". В регламента на конкурса е посочено, че произведенията трябва да са на български език и..

публикувано на 01.07.25 в 10:06
Снимка: Посолство на Косово в Република България

"Кът на Косово" обогатява Националната библиотека в София

В Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София беше открит "Кът на Косово". С това кътчетата, посветени на различни национални литератури в зала "История на книгата" стават 36. Идеята е част от дългосрочното виждане за мисията на..

публикувано на 30.06.25 в 10:55

Интерактивен спектакъл за мистерия на водата съживява древния тракийски епос

Древният тракийски епос оживява на 28 юни под звуците на завладяваща музика и зрелищна хореография в амфитеатъра на Културно-туристическия център "Акве Калиде" в Бургас, информират от Академия "Орфика". В интерактивния спектакъл "Мистерия на Водата"..

публикувано на 28.06.25 в 07:05