Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Галъп": ГЕРБ-СДС води с 6,7% при избирателна активност под 50%

Снимка: архив

Осем политически сили имат шанс да влязат в следващото Народно събрание, показва социологическо изследване на "Галъп интернешънъл болкан", поръчано и финансирано от БНР.

Ако изборите бяха в първите десет дни на септември, коалицията ГЕРБ-СДС щеше да получи 25,9%, а "Продължаваме промяната" – 19,2%. ДПС и "Възраждане" пък си оспорват третото място съответно с 11,5% и 11,3%. Следват БСП с 9,8% и "Демократична България" с 7,6%.

Четирипроцентовата бариера с малко преминават "Има такъв народ" (4,3%) и новата партия "Български възход" на бившия служебен премиер Стефан Янев (4,2%).

Според проучването едва 49% от избирателите или 2,6 млн. души са изявили желание да гласуват.

"Сериозна битка може да има за всички места, не е свършила и битката за първото място", коментира за БНР Първан Симеонов, изп. директор на “Галъп интернешънъл болкан”.

Изводите са от национално представително изследване на "Галъп интернешънъл болкан" за Българското национално радио - поръчано и финансирано от обществената медия и проведено между 2 и 10 септември сред 1002 пълнолетни българи чрез пряко интервю с таблети "лице в лице".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 25 юли 2025 г.

В "България днес" на 25 юли слушайте: 04:25 Актуално от България и сънародниците по света 16:23 "По съседски" – събития от Балканите 24:40 Изложба в София – спомен за гребеца Васил Радев и неговите "3 секунди вечна преднина"..

публикувано на 25.07.25 в 19:00

Червен код за горещини е подаден в 12 области на страната, за останалите е оранжев

В събота  ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър.  Максималните..

публикувано на 25.07.25 в 18:00

България събира на олимпиада световния студентски математически елит

България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..

публикувано на 25.07.25 в 15:47