Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Германският канцлер призова руския президент за бързо изтегляне от Украйна

Владимир Путин и Олаф Шолц в Кремъл
Снимка: ЕПА/БГНЕС архив

Украйна иска най-силните държави в свободния свят да станат гаранти за нейната сигурност, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Той уточни, че страните гаранти трябва превантивно да охлаждат намеренията за агресия срещу Украйна, а при агресия да отговорят със санкции, доставки на оръжие и цялата нужна материална и финансова помощ. Според Зеленски Украйна вече е изградила заедно с партньорите си мощна антивоенна коалиция, която включва десетки различни държави.

Експрезидентът на Русия и зам.-председател на руският Съвет за национална сигурност Дмитрий Медведев коментира в Telegram, че подписването на подобен документ е "пролог към Трета световна война". Медведев за пореден път заплаши Запада с ядрена война заради помощта за Украйна.

В 90-минутен телефонен разговор германският канцлер Олаф Шолц е призовал руският президент Владимир Путин да "стигне възможно най-бързо до дипломатическо решение, прекратяване на огъня, пълно изтегляне на руските сили и зачитане на териториалната цялост и суверенитета на Украйна", съобщи говорителят на канцлера Щефен Хебестрит. Шолц е подчертал и нуждата от гарантиране на безопасността на Запорожката атомна електроцентрала.

Ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева е обсъдила с Володимир Зеленски възможността за предоставяне на цялостна помощ на Украйна. На 12 септември Изпълнителният съвет на фонда е разисквал отпускането на спешна помощ за Украйна от 1,4 млрд. долара, съобщи REUTERS.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41