Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Днес е ден велик за нази"

За химна "Независимост" и неговия автор Георги Шагунов

Снимка: БГНЕС
На 22 септември 1908 г. за първи път прозвучава химнът "Независимост", създаден в самия ден от Георги Шагунов – капелмайстор на 24-ти пехотен Черноморски полк, музикален деец с огромен принос за развитието на симфоничния оркестър, различни хорови състави, за полагане основите на операта в града. Часове след като независимостта на България е обявена тържествено, Шагунов, развълнуван и вдъхновен от великото събитие, създава текста и мелодията на химна. Веднага го разучава с военния духов оркестър. За съжаление, по-късно химнът е забравен. Намерен в архивите на композитора, той е върнат към живот в началото на новото хилядолетие. Познат е и като "Химн на независимостта" – вариант на оригиналното заглавие.

Днес е ден велик за нази 
Братя българи навред, 
Бог България ще пази
Царят ни зове напред. 

 Днес свещенний дълг налага, 
Дружно всички да вървим, 
Пушкя, нож се нам полага.
Ний врагът ще победим. 

 Царството ни е богато,
Ний сме храбри синове, 
Ще се бием докагото, 
Царят ще ни отзове

Повече за историята на химна можете да научите тук.

Георги Шагунов е автор на около 2000 произведения, сред които са някои от емблематичните български воински маршове. Писал е и немалко творби в духа на светската музика, модерна по онова време. Преди време бяха възстановени партитурите на някои от тях и изпълнени на концерт в Бургас. Румяна Емануилиду, известен журналист, автор на биографични книги, изследовател и голям почитател на творчеството на Шагунов разказва, че неговите съвременници го наричали "бащата на музиката" в Бургас. От публикацията на Радио България можете да научите повече за необикновената личност на композитора, можете да чуете и някои от документалните записи, предоставени от г-жа Емануилиду.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдадоха почит на загиналите български военни в Кербала

Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак.  Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35