Българското министерство на външните работи публикува позиция за продължаващата руска агресия срещу Украйна.
"Последните съобщения от Москва са ескалация на всички опасения. В съчетание с ядрената реторика и така наречените "референдуми", тези тревожни събития засилват необходимостта от последователна подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна", се казва в позицията.
В нощта преди националния празник на България денят на Независимостта светлините около монументите на съветската армия в София и в Пловдив бяха изключени в 20 часа. Инициативата "Мрак за светлина" показва "жаждата на хиляди български граждани за онази светлина, която излъчват демократичните ценности на Европа'', съобщиха инициаторите.
Над 1400 протестиращи бяха задържани в Русия в първата нощ след като Кремъл обяви мобилизация в страната, обобщава правозащитната организация "ОВД-Инфо".
Във видеообръщение до годишната сесия на ООН в Ню Йорк украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на специален трибунал срещу Русия и за лишаването й от право на вето в Съвета за сигурност. "Това ще се превърне в сигнал за всички бъдещи агресори", каза Зеленски.
Пред Общото събрание на ООН президентът на САЩ Джо Байдън обвини Русия, че с нахлуването си в Украйна е нарушила основните принципи на членството в ООН и че Москва отправя "безотговорни" заплахи за използване на ядрени оръжия.
В ООН френският президент Еманюел Макрон поздрави Китай и Индия за направените от Пекин и Делхи изявления, призоваващи за край на войната в Украйна.
България заема 11-о място в световния индекс за тази година на компанията Surfshark - Digital Quality of Life 2025, при предходна 18-а позиция. Индексът има за цел да проучва и проследява цифровото благополучие на страните по пет признака: достъпност на..
В редица градове на България днес ще се проведат шествия под надслов "Нито една повече" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. В шествията ще се включат и от Българския фонд за жените. От фонда посочват, че за 2025 г...
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността..