Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български съкровища са част от международна изложба в Ню Йорк

Снимка: isaw.nyu.edu

До 19 февруари 2023 г. в Институтът за изследване на древния свят в Ню Йорк може да бъде видяна изложбата "Първите владетели на Европа".  Тя беше открита на 21 септември под слогана "Ритуал и памет: Древните Балкани и отвъд тях". Показаните артефакти са от 11 страни.

Сред най-ценните експонати са и българските от съкровищницата на Националния исторически музей и още две регионални институции. Българското участие от 32 експоната е осъществено с финансовата подкрепа на Фондация "Америка за България". 

След Ню Йорк мащабният международен проект ще гостува в Музея Фийлд в Чикаго и в Канадския музей за история в Гатино, Квебек.

Снимки: ISAW, НИМ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 17 октомври 2025 г.

На 17 октомври Православната църква възпоменава свети пророк Осия и свети преподобномъченик Андрей Критски. Светият пророк Осия живял през IX век пр.н.е. в Израелското царство и е съвременник на светите пророци Исая, Михей и Амос. По това..

публикувано на 17.10.25 в 06:00

Църковен календар - 16 октомври 2025 г.

На 16 октомври Православната църква възпоменава свети мъченик Лонгин Стотник и преподобни Мала Отшелник. Светият мъченик Лонгин Стотник бил римски войник и служил в Юдея под ръководството на прокуратора Понтий Пилат. По време на..

публикувано на 16.10.25 в 06:00

Църковен календар - 15 октомври 2025 г.

На 15 октомври Православната църква възпоменава преподобни Евтимий Нови и свети  Лукиан, презвитер Антиохийски. Свети Евтимий Нови Солунски , родом от град Анкира в Галатия, бил кротък, честен и послушен от детството. След военната си служба,..

публикувано на 15.10.25 в 06:00