Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Според министъра на отбраната Русия няма да използва ядрено оръжие

Снимка: Facebook / Въоръжените сили на Украйна

САЩ ще отговорят "решително", ако Русия прибегне до ядрено оръжие в Украйна, и последиците за Руската федерация ще са катастрофални", заяви съветникът по националната сигурност в Белия дом Джейк Съливан. Пред NBC той отбеляза, че в Москва са били уведомени в детайли, какви ще са последствията от една ядрена ескалация. "Имаме възможността да разговаряме директно на високо ниво с руснаците, да им кажем ясно какво е нашето послание и да чуем тяхното", каза съветникът.

Във Вашингтон са убедени, че руският лидер Владимир Путин иска да "заличи" украинския народ и по тази причина Вашингтон ще продължи да осигурява на Киев оръжие, боеприпаси, разузнавателни данни и друга помощ, каза Съливан.

"Всеки, който разполага с ядрено оръжие, трябва да бъде възприеман сериозно. Дали блъфира или не, ще видим. Според мен, няма да бъде използвано ядрено оръжие в тази ситуация. За да се вземе решение за използване на ответно ядрено оръжие, има специална група, която взима тези решения с пълно единодушие", коментира служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, пред “Нова телевизия“.

В четвъртия ден от провеждането на т. нар. "референдуми“ в окупираните украински територии държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че светът никога няма да признае регионите Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие за част от Русия. Според него Украйна има право "да си ги върне“.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви пред телевизия CBS, че преговорите с Русия ще станат невъзможни след референдумите в окупираните територии. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови социални услуги ще подпомагат непридружени деца бежанци

Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет започва пилотен за България и Европейския съюз проект – създаване на алтернативни социални услуги за непридружени деца бежанци, съобщава пресцентърът на агенцията. "Партньори по проекта са..

публикувано на 29.07.25 в 06:00

През страната от северозапад ще премине студен за лятото фронт

Във вторник  минималните температури ще са от 17 до 24°, в София – 18°. От северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през..

публикувано на 28.07.25 в 18:30

Moody’s: Приемането на еврото е положително, но борбата с корупцията е предизвикателство

"Членството в ЕС и предстоящото приемане на еврото подкрепят институции в България и устойчивостта на управлението, но корупцията остава значително предизвикателство." Това пише в най-новия периодичен преглед за България на международната..

публикувано на 28.07.25 в 09:48