Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 20 % от пълнолетните българи страдат от проблеми със сърцето и диабет

Снимка: Архив

По повод Световния ден на сърцето – 29 септември, Дружеството на кардиолозите в България, съобщи днес, на пресконференция във Варна, резултатите от социологическо проучване проведено като телефонно интервю между 17 юни и 3 юли сред 9835 души, съобщи БТА. Според изследването, направено по поръчка на кардиологичното дружество, около 20 процента от пълнолетното население у нас признава, че е търсило лекарска помощ заради кардиологични проблеми и/или диабет. Сред най-честите оплаквания е артериалната хипертония, която засяга 50 процента от хората, които имат някакъв кардиологичен проблем.  

По-късно днес, в курорта "Албена" ще започне 17-ия Национален конгрес на Дружество на кардиолозите в България, в който се очаква да се включат присъствено и виртуално близо 1000 специалисти от страната и чужбина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Магдалена Стоянова

Рисунка на българско момиче е отличено в световен конкурс за здраве и изкуство

Седемгодишната Магдалена Стоянова от плевенската арт школа "Колорит" получи златен медал и отличие от Международния конкурс за детска рисунка "Здраве 2025". Церемонията по награждаването се състоя в Сао Пауло, Бразилия, в рамките на единадесетото издание..

публикувано на 10.11.25 в 10:05
Бял бряст

Две вековни дървета на 200 години бяха обявени за защитени

Министърът на околната среда и водите Манол Генов обяви за защитени две вековни дървета, всяко от които е на приблизителна възраст 200 години, съобщиха от ведомството. Едното е от вида бял бряст (Ulmus laevis) с обиколка на стъблото 4,00 м и..

публикувано на 09.11.25 в 08:10
Археологическият резерват Деултум-Дебелт

Честваме 1160 години от покръстването на българския народ

В деня, в който православната църква празнува Събор на свети архангел Михаил, в Националния археологически резерват "Деултум-Дебелт" ще бъдат отбелязани 1160 години от покръстването на българския народ. На събитието ще присъстват..

публикувано на 08.11.25 в 08:04