Президентът на РС Македония Стево Пендаровски поздрави Азербайджан, България и Гърция, които помагат за свързването на целия регион. На церемонията в София, по официалното откриване на газова връзка Гърция-България, Пендаровски отбеляза, че новият интерконектор е дошъл в много важен момент и за региона, и за континента, когато много кризи взаимно се подсилват. Затова, по думите му, газовата връзка е нова възможност за диверсифициране на доставките на газ не само за Балканите, но и за цяла Югоизточна Европа. „За да може нашите домакинства и бизнеси да се възползват от тази възможност, Северна Македония е готова да предприеме всички необходими стъпки в тази посока“, посочи Пендаровски и добави, че за да се постави всичко това в по-широка перспектива, заедно с регионалното сътрудничество е необходима по-широка европейска солидарност.
След церемонията, Пендаровски се срещна с президента Румен Радев, за да обсъдят възможностите за по-активно партньорство на България и Република Северна Македония в областта на енергетиката, както и доставки на електроенергия през зимния сезон. Преди това, на тристранна среща с председателя на ЕС Урсула фон дер Лайен бе разгледан и въпросът за присъединяването на РС Македония и перспективите за оказване на подкрепа от страна на ЕК към югозападната ни съседка.
Снимки: пресцентър на ПрезиденствотоИзследователи от България и чужбина се събират в София за научната конференция "Терени и посоки". Форумът ще се проведе на 16 и 17 октомври в сградата на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, съобщават домакините...
По повод празника на авиацията и българските ВВС днес, 16 октомври, от 09,00 ч. на Паметника на летеца на алеята на летците до Народното събрание в столицата ще бъдат поднесени цветя и венци, съобщават от Министерството на отбраната. Тържественото..
03:31 – Актуално от България и сънародниците по света 13:06 – Гост в студиото: българо-френското трио "Оренда" На 15 октомври Стефка Митева, Сандрин Конри и Джулия Орсе ще изнесат първия си концерт с преобладаващ български репертоар в Първо..
Поредно бедствие, поредни анализи и мерки постфактум от страна на отговорните институции. Опустошителното наводнение, заляло курортното селище "Елените"..
В четвъртък минималните температури ще са от 4 до 9°, в София – 4°. През денонощието над страната ще има разкъсана, в повечето райони – значителна..
Трима офицери от Военновъздушните сили бяха наградени с почетния знак на президента, съобщава БТА. Държавният глава Румен Радев връчи отличието на..