Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Румъния гласуват с ентусиазъм

В България оцеляваме ден за ден, докато румънците в момента се борят за по-добър живот, споделя сънародник в Букурещ

| обновено на 02.10.22 в 18:45
Снимка: архив

Изборният ден в Румъния протича нормално. Към 13 часа са гласували около 90 души,и се очаква до края на изборния ден гласоподавателите да бъдат ¼ повече от обичайните близо 200.

"Винаги гласувам. От 2007 година съм извън България, живял съм в Белгия, Гърция, Япония, сега съм в Румъния. Искам да видя в България прогрес, развитие, ценностна система, морал – това е най-важното“ – посочва гражданин пред пратеника на Радио България в Букурещ Владимир Митев.

Две са нещата, които правят впечатление при разговори с избиратели. Сред тях има хора, които са пропътували големи разстояния, за да упражнят правото си на глас, което говори за силна мотивация и убеждение, че гласът им има значение. Става въпрос за хора, които идват от Констанца например, което отстои на повече от 200 км от Букурещ.

"Много бих искала да се върна един ден в България, в една хубава страна, където всичко е подредено, където има работеща съдебна система където пътищата са оправени и за това днес всички гласуваме за промяна.“ 

Също така прави впечатление, че много хора виждат в Румъния един модел за пример и искат чрез вота си да предизвикат реформи в България, които да доведат до по-изразена социална политика и законност. България да бъде повече правова държава, повече Европа – това е сякаш водещ мотив за българските избиратели в единствената секция в Румъния – тази в Букурещ. 

"Основната ми мотивация да гласувам е, че искам да видя в нашата държава някаква промяна, искам да знам, че един ден моите деца ще могат да се върнат там и да имат един нормален живот, а не да се борят за оцеляване ден за ден. Генерално съществената разликата, която виждам между двете държави е именно това- в България оцеляваме ден за ден, докато румънците към този момент се борят за по-добър живот. Техните ежедневни нужди са по-достъпни отколкото нашите. Институциите тук са насочени в интерес на гражданите, което в дългосрочен план дава много добри резултати. Докато не се изкорени корупцията в България, какъвто и пример да вземем, от която и да е държава, няма да ни помогне.“


"Много искам България да бъде като Румъния – допълва сравнението друга българка. – Тук се справят много по-добре с корупцията. Има я разбира се, но се справят много по-добре отколкото у нас.“

Снимки: архив, личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Министерство на образованието в Молдова

Българският посланик в Молдова посети училища и университети в Гагаузия

Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на образованието на Молдова, предава БТА. Посланикът обсъди с учениците и студентите европейския..

публикувано на 19.02.25 в 13:29
Снимка: Културен център „Българика“

Личността на Васил Левски продължава да свързва сънародниците ни зад граница

152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..

публикувано на 19.02.25 в 13:10

В Босилеград дискутираха темата за т. нар. “шопска нация“

В пресклуба на БТА в Босилеград бе проведен форум провокиран от опитите за прокарване на т. нар. "шопска нация" в Западните покрайнини. В дискусията участваха депутати, дипломати, представители на академичната общност от България. Председателят на..

публикувано на 19.02.25 в 11:33