Една секция повече имат на разположение българските граждани в Албания, в сравнение с последния предсрочен вот през ноември. „Днес е приятен слънчев ден и секциите откриха изборния ден в указаното време. Процесът протича съвсем нормално, обичайно за страната“, посочи пред Радио България посланикът ни в Тирана Момчил Райчевски.
"В Албания има 5 избирателни секции – интересен факт, тъй като доскоро беше само в Тирана. На изборите миналото лято се разкриха три нови секции в Елбасан, Кукъс и Корча, а от тази година имаме разкрита секция и в Дуръс. Това е удобно за хората, тъй като знаете, че избирателните секции извън тези, в които е имало над 100 гласували предишния път, се сформират при условие, че има достатъчно на брой заявили желание. И по тази причина хората в Дуръс, които би трябвало да пътуват до Тирана, или до Елбасан, което е 50-тина минути с автомобил, са предпочели да се разкрие секция при тях за по-голямо удобство. Това е радостно, тъй като показва, че за българските граждани, които живеят и пребивават тук, изборите представляват интерес и те са активни."
Посланик Райчевски посочи, че към момента близо половината от гласувалите са с декларации, т.е. това може да са пътуващи хора, които в момента се намират в Албания. Макар и туристическият сезон в адриатическата държава да е в края си, български туристи има и те също могат да гласуват на място. По различни информации, българите в тази балканска държава са близо 50 хиляди души. През следващата година се очаква да се проведе и националното преброяване в Албания, което да посочи нови данни в тази насока.
До момента не са отчетени случаи, в които граждани да се опитват да гласуват с документи с изтекъл срок. „Но дори и да има нещо, комисиите са опитни и ще реагират съобразно обстоятелствата“, увери ни посланикът.
Гласоподавателите в Албания упражняват правото си на вот с хартиени бюлетини, но няма опасения за проблеми при отчитането на вота:
"Ако трябва да сме почтени към хората, които тук доброволно подпомагат изборния процес - повечето от тях са местни лица (има и служители на посолството, има и командировани от България, за да помогнат) - за тях винаги е затруднение, че на следващия ден са на работа. И когато се наложи да се изчакват до късно резултатите, потвърждението от България - това създава неудобства. Сега не очаквам затруднение, защото има пет секции, което означава, че повечето гласове ще бъдат равномерно разпределени и би трябвало комисиите, които имат пит и от предишни избори, успешно и бързо да си свършат работата, при внимание да не допуснат техническа грешка в изписването."
По думите на дипломата, към момента няма подчертан интерес от албанските медии към предсрочните избори в страната ни. „Нормален интерес към съседна държава от региона, която е партньор в НАТО и по линия на ЕС. Не се коментира нещо по-специално. Вероятно по-големи реакции ще има след като излязат резултатите.“
Целия разговор с посланик Момчил Райчевски може да чуете тук:
Снимки: Предоставени от Посолството на България в Тирана
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..