Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите в Англия гласуват масово, голяма е надеждата за по-добро бъдеще в България

Снимка: архив

Още помним дългите опашки, които се извиха в английската столица по време на първите за миналата година парламентарни избори. Подобна активност се наблюдава и днес там, тъй като има и много българи, които за пръв път са се отправили към изборните секции и не са попълнили предварително заявление за гласуване, което така или иначе вече не е задължително. Българската диаспора в Англия е сред най-големите в Европа и желанието на хората да участват активно в процесите, които се случват в момента в България остава голямо. Организацията и провеждането на изборите се прави основно от емигранти, които на доброволни начала наемат зали за изборите и приемат гласоподавателите до края на изборния ден.

Сред най-посещаваните и за днешния вот е секцията в Хемел-Хемпстед, град на 40-тина километра от Лондон, в който живеят стотици българи. Тя е разположена в хотел, а новото е, че за първи път тук се гласува с машина. По разказа на членове на избирателната комисия, интересът към изборите расте от началото на деня и дори около обед пред секцията се е извила неголяма опашка.

Машинният вот улеснява и ускорява работата – казват Красимира Николова и Мирослав Иванов, които миналата година са били екип в същата секция и сега са се съгласили с удоволствие да организират пак изборите:

"Миналата година нашата секция постави своеобразен рекорд в областта, защото тук гласуваха 330 човека, при положение че имаше предварително само 59 регистрирани – казва ни Красимира Николова. – Затова тази година ни беше доставена машина. Пристигна човек от фирмата, която обслужва устройството, всичко е наред и избирателите се справят лесно с машинното гласуване. До обед бяха гласували около 110 човека при нас. Доста от хората, които идват днес, са били и на предишните избори в секцията. За новите хора сме сложили указателна табела, всички са в добро настроение, спокойно протичат изборите и дано така да бъде до края деня. Иначе аз, а и повечето българи мисля, гласуват за една по-добра България. Това се вижда от тази активност днес, всички идват с голяма надежда, дано не останат за пореден път излъгани. Аз искам някой ден да се прибера в тази България, която съм оставила, даже и по-добра, но това зависи пак от активността на хората."

"Причината да сме отново в изборния ден отрано в секцията са надеждите ни за по-добро бъдеще на България, това ни кара да помагаме в организацията и на тези избори" – казва и Мирослав Иванов. Провалите в управлението след изборите от миналата година не са ни отказали сънародниците ни там, напротив.

"Но дано да не виждаме повече подобни фалове в управлението. Правим всичко, искаме максимално да бъдем полезни за България, очакваме по-добро бъдеще за децата ни. Затова всеки път гласувам. Моят син е в България и ми се иска да не емигрира, а да намери смисъл да остане там. Това ми е най-голямото желание. Ние сме от доста години тук, но винаги се чувстваме чужди, никога няма да сме като у дома си в чужбина. А и камъкът си тежи на мястото – гласи една хубава българска поговорка. Смисълът го разбираш, когато напуснеш България."

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Шведската журналистка Ребека Хибинет разказва в мемоарите си за любовта към България

В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..

публикувано на 19.11.24 в 17:06

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05