Избирателната активност сред сънародниците ни в Лас Вегас е доста по-висока отколкото в другите секции в САЩ, а предполагам и Канада“, посочи за Радио България Галина Динева, представител на избирателната комисия там. Няма затруднения с машинното гласуване, дори сред хората в по-напреднала възраст: „Малко са притеснени, защото това е нещо ново за тях, но се справят“. Не са констатирани никакви нарушения до средата на изборния ден там.
„Моето лично очакване и надежди са България да продължи да става устроена страна. Демокрацията е много труден процес, тя никога не е била лесна нито за САЩ, нито за другите страни, които са тръгнали по този път. Аз разбирам разочарованието на час от населението, което си мисли, че няма за кого да гласува, тъй като нещата няма да бъдат променени. Това е дълбока заблуда – трябва да се гласува, това е пътят по който трябва да вървим, ако искаме да имаме устроена държава и да заприличаме на добро общество, каквото в момента не сме. Очакванията ми към политиците са да проявят по-голяма доза честност и да мислят за доброто на България, а не както в момента да защитават интереси на чужди държави в България. Но това всичко зависи от нас, тези, които гласуваме.“
Самата Галина Динева участва вече във 6-7 избори в Лас Вегас и има наблюдение, че вотът там абсолютно съвпада с този в България – има гласове за множество партии, но най-популярните в България получават и най-много гласове отвъд Океана:
„Сравнявала съм резултатите и числата са почти едни и същи. Общо взето българите в чужбина, и специално в Лас Вегас, очакват нещата в България да се подобрят, очакват нашите сънародници в родината да гласуват много по-активно и да изберат сами бъдещето. И най-вече да оставят на поколенията си една устроена държава, защото ние тук живеем в такава и бихме искали България да бъде поне вървяща по този път.
Много хора тук редовно слушат радио и гледат българска телевизия - това ни е основният източник на информация и съм абсолютно сигурна , че голяма част от гласувалите са много добре информирани за политическата обстановка в България, за проблемите. Освен това всички имаме семейства и приятели в България, членове сме на различни групи по медиите. Всеки гласува според убежденията си“- подчертава Галина Динева.
Пред изборната секция в Лас Вегас е и Аспарух Чакалски. „Може би това ще бъде последното ми гласуване с надежда, че българският народ най-после ще порасне, ще се вземе в ръце и няма да разчита на друг, освен на себе си“ – казва той.
Снимки: Мария Самичкова
След като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..
Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина..
Доц. д-р Марко Скарпа изследва Кирило-Методиевото наследство и ролята на южнославянските скриптории и работилите в тях за разцвета на културата на Балканите през XIV век книжовници. Интересува се също от отзвука, който духовният подем в България и във..