Изключително добър улов отчитат риболовците, които всеки ден вадят едър паламуд от морето на юг от Бургас. За разлика от предходни години през тази няма сафрид.
"В момента има само паламуд, той е хубав, време му е. Може да се каже, че е силен сезонът" – посочва Йордан Каракашев от рибарска кооперация "Ахтопол".
Този вид пасажна риба е много ценен за стопанския ни риболов и идва в родни води през есента. Цената на килограм паламуд не е променяна от години и е от 5 до 8 лв., ако се купи от пристанището. Рибата обаче ще стане непродаваема ако се добави и цената на тока за съхранението ѝ, както и горивото на корабите и моторните лодки на рибарите – изразява притесненията си риболовецът пред БНР Бургас:
"Паламудът е миграционна риба, която се появява на почти 7-годишни периоди. Миналата година се показа малко, през тази е повече, догодина може и още повече да е. Последните три-четири години я нямаше. Рибата е добра като големина, даже е по-едра от нормалното и момчетата хващат."
"Макар че тази година сякаш това не е най-важното – допълва той. Най-важното е цената на тока. В момента е 700 лв. за месец, може да стане 1000 лв. Никой не може да каже утре по какви цени ще се търгува електроенергията. Като ги сметнем 8 месеца до времето, в което ще се продава рибата и ако се добави тази стойност и други разходи, ДДС – тя ще стане непродаваема."
За рибарите цената не е мърдала нито по време на Covid, нито заради скъпия ток. И ако на пристанището килограм се търгува от 5 до 8 лева, то в магазините паламудът стига и до 10-15 лв.
Въпреки направените промени в сектор "Рибарство" дребномащабният риболов продължава да не се подпомага. Държавата не облекчава риболовците, напротив – продължават 10-12 метровите лодки да попълват три дневника за търговия и да доказват доходи. "В повечето европейски държави тези дневници отпаднаха. А тук?" – питат се заетите в бранша.
"Единственият начин да се подпомогне този сектор е да се направят модерни пристанища със съответните малки борси, какъвто е примерът и от Италия, Гърция, Румъния и Испания", допълни Каракашев.
Репортаж на Свобода Атанасова, БНР Бургас
Снимки: БНР Бургас - архив
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..
След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
В четвъртък сутринта в низините и котловините ще започне да се образува мъгла. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в крайните източни райони 8-10°, в София около 1°. Максималните стойности ще са между 12 и 17°, по-ниски до 8°-10°,..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..