2818 случая на пострадали диви животни са регистрирали инспекциите в България през последните пет години, научаваме от първото по рода си проучване за мащаба на закононарушенията срещу дивата природа у нас, изготвено от WWF въз основа на официална информация от ресорните институции.
Най-често това са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). Бракониерството на диви кози се превръща в заплаха за опазването на вида, а хиляди птици стават жертва на човешка намеса, съобщават с тревога природозащитниците. Има данни и за убити екземпляри от защитения вид кафява мечка.
"Кафявите мечки са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Лесният достъп до източници на храна, дължащи се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата, е привлекателен за тях. Веднъж доближили се до населено място, мечките биват класифицирани като "проблемни". Това увеличава потенциала за конфликт между човек и мечка, както и риска от бракониерство", разказва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България пред БНР Видин.
Не по-малко притеснителна е и ситуацията с критично застрашените Дунавски динозаври – есетрите. Оцелели през последните 200 милиона години, днес те са изправени пред редица заплахи, като бракониерство с цел незаконна търговия на месо и хайвер, изграждане на водни съоръжения, които блокират миграцията им, добив на пясък и чакъл от речното корито, което води до унищожаване на местата им за хвърляне на хайвер.
В дългосрочен план всичко това може да доведе до изчезването на последните размножаващи се в естествена среда есетрови популации в Европа, алармираха от WWF и дадоха начало на кампанията си "Общ дом. Общо бъдеще" за опазване на дивите животни у нас.
Снимки: wwf.bgСтефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..