Днес Институтът за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките отбеляза тържествено 50-годишния юбилей "България – космическа държава". В събитието участва и президентът Румен Радев. Той подчерта, че разчита на експертността на института за изграждането на Национален космически център за наблюдение, координация и управление.
Проектът беше предложен от президентската институция при обсъждането на Плана за възстановяване и развитие и за него ЕК е одобрила финансиране.
На 1 декември 1972 година в космоса е изпратена първата българска научна апаратура Прибор-1 (П-1), създадена от български учени и специалисти. Благодарение на данните, които тя изпраща към Земята, България е призната за космическа държава.

Около 90% от антиките, заловени по време на международна операция срещу мрежа за трафик на културни ценности, ще бъдат върнати в България. Това заяви пред "Нова телевизия" зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. България е координирала мащабна..
България заема 11-о място в световния индекс за тази година на компанията Surfshark - Digital Quality of Life 2025, при предходна 18-а позиция. Индексът има за цел да проучва и проследява цифровото благополучие на страните по пет признака: достъпност на..
В редица градове на България днес ще се проведат шествия под надслов "Нито една повече" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. В шествията ще се включат и от Българския фонд за жените. От фонда посочват, че за 2025 г...
В сряда минималните температури ще са от 3 до 8°, в районите с вятър – до 10-12°, в София ще е около 4°. В западните части от Дунавската равнина и..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и..
В "България днес" на 25 ноември слушайте: 01:48 – Актуално от България и сънародниците по света 13:05 – Отбелязваме Международния..