Над 800 са българските учители по природни науки, обучени в ЦЕРН през последните 14 години, съобщава Свежина Димитрова, директор на варненската обсерватория с планетаруим. Екипът на обсерваторията бе първият, който осъществи контакт с Европейската организация за ядрени изследвания през 2008 година. България пък е първа в Европа по брой на преминалите през едноседмични обучения учители.
През тази година две групи преподаватели от цялата страна посетиха ЦЕРН, разказа Димитрова след завръщането си от Швейцария. По време на обучението, учителите са имали възможност да видят три от детекторите на ЦЕРН, в които се раждат нови частици, чиито характеристики изследват учените.
В процес на разработка е "Портал на Науката в ЦЕРН", който ще предоставя информация за дейността на организацията и проектите, по които се работи. През 2023 г. в ЦЕРН ще бъде открит и нов образователен център, което ще позволи в Швейцария да пристигат повече ученици, студенти и учители от цял свят. "Младите хора трябва да знаят, че в момента учените познават едва 4,6 % от видимата Вселена – каза още Димитрова. – За да може човечеството да разкрие някои от тайните на живота, ще му бъде необходима помощта на все повече деца, които избират да се посветят на науката. Затова е важно тя да им бъде преподавана и представяна по интересен и вълнуващ за тях начин".
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се изказаха различни гледни точки през последните няколко седмици. "Въвеждането на задължителен предмет..
Авиокомпаниите “Скай Експрес” (Sky Express) и Егейски авиолинии (Aegean Airlines) анулираха полети до и от Летище “Васил Левски” – София заради 24 часовата национална стачка в Гърция, съобщиха от столичното летище. Няма да се състоят..
Кадровата криза в туристическия сектор е достигала критични нива, като по различни данни до 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Икономическите загуби от нереализиран туристически потенциал се изчисляват на близо 1..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
В "България днес" на 9 Април слушайте: 01:58 - Актуална информация от България и света 09:34 - Прогноза за времето у нас и по света..
В четвъртък , 10 април, облачността ще се увеличи до значителна и ще започнат валежи предимно от дъжд. Ще бъде ветровито с умерен, в Дунавската..