Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Взривове разтърсиха украинския град Харков

Снимка: depositphotos.com

Тази сутрин в Харков са чути поредица от взривове, информира БТА. За тях са съобщили губернаторът на Харковска област Олег Синегубов и кметът на града Игор Терехов. По предварителна информация е уцелена сграда, разположена на територията на едно от харковските предприятия, има разрушения, но засега няма информация за пострадали, е написал в Телеграм Терехов. 

През последните седмици руските сили засилиха атаките си срещу Украйна, като главната им цел са инфраструктурни обекти от стратегическо значение. По информация на САЩ, ирански военни се намират в Крим и подкрепят пряко руските нападения с дронове срещу инфраструктурата. По този повод Великобритания наложи санкции на трима ирански военни и на иранско предприятие производител на отбранителна техника заради подозрения, че са замесени в доставката на бойни дронове на Русия. 

Русия пък съобщи, че доставяните на Украйна модерни оръжия от западните страни се разпродават на черния пазар, а след това отиват в ръцете на екстремистки и престъпни групи в Близкия изток, Централна Африка и Азия. 

Още през юни, генералният секретар на Интерпол Юрген Щок заяви, че някои от оръжията за Украйна ще се окажат в ръцете на организирани престъпни групи. Европол предупреди, че разпространението на огнестрелни оръжия и взривни вещества в Украйна е възможно да доведе до увеличаване на трафика на боеприпаси в ЕС по установени контрабандни маршрути или чрез онлайн платформи. Тази заплаха може да стане още по-голяма след края на войната, добави агенцията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на България в Джакарта, Индонезия

Ученици от София представят България на фолклорен фестивал в Джакарта

Българският фолклор ще бъде представен по време на Индонезийския интернационален фолклорен фестивал, организиран между 1 и 6 август в Джакарта, съобщи посолството на България в Индонезия във фейсбук. "Българският фолклор ще оживее в сърцето на..

публикувано на 01.08.25 в 19:15
Местността Узана край Габрово

През почивните дни дневните температури ще се повишават

В събота , 2 август,  минималните температури ще са от 15 до 23°, в София – 15°. През деня ще бъде предимно слънчево, около и след обяд с купеста облачност. Главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали и прегърми. Ще..

публикувано на 01.08.25 в 19:10

България днес - 1 август 2025 г.

В "България днес" на 1 август слушайте: 01:15 Актуално от България и за българите по света 26:30 Събития от Балканите в петъчната ни рубрика "По съседски" 34:40 ​  Екземпляр №000001 - превратната история на първата българска банкнота..

публикувано на 01.08.25 в 19:00