Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на подкрепа гони младите български музиканти зад граница

Проф. Пламен Джуров
Снимка: БГНЕС-архив

В България няма осезаема професионална и обществена помощ към младите музиканти, за да се реализират в страната. "Това са слабости на културната реконструкция и затова имаме огромно текучество на класически изпълнители зад граница", каза за БТА един от най-уважаваните български диригенти проф. Пламен Джуров. По думите му около 75% от музикантите търсят развитието си в Европа.

Джуров подчерта, че големият въпрос е и във възпитанието на хората, в изграждането на културните потребности. „Светът стана много сложен. Имаш телефон, в него има цялата музика, въпросът е какво подбираш. Затова е много важно изграждането на вкуса. Има една звукова преграда - много хора слушат, но много малко чуват“, каза той.

Проф. Джуров е председател на журито на Седмия международен конкурс за млади пианисти „Димитър Ненов“, който ще продължи до 27 октомври в Разград. Той определи разградския конкурс като "един малък оазис на музиката в нашето ежедневие". По думите му конкурсът играе важна роля в кариерата на младите музиканти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Идеята за час по добродетели и религии в училище събуди широк обществен дебат

Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се изказаха различни гледни точки през последните няколко седмици. "Въвеждането на задължителен предмет..

публикувано на 09.04.25 в 12:50

Анулирани полети до Гърция и обратно заради национална стачка

Авиокомпаниите “Скай Експрес” (Sky Express) и Егейски авиолинии (Aegean Airlines) анулираха полети до и от Летище “Васил Левски” – София заради 24 часовата национална стачка в Гърция, съобщиха от столичното летище. Няма да се състоят..

публикувано на 09.04.25 в 08:45

Туристическият сектор търси решения за проблема с липсата на кадри

Кадровата криза в туристическия сектор е достигала критични нива, като по различни данни до 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Икономическите загуби от нереализиран туристически потенциал се изчисляват на близо 1..

публикувано на 09.04.25 в 07:20