Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При драконовски мерки за сигурност в Благоевград откриха Македонски клуб

Македонски културен клуб в Благоевград
Снимка: БГНЕС

В Благоевград официално беше открит т.нар. Македонски културен клуб "Никола Вапцаров" - частна инициатива, на която присъстваха опозиционни политически лидери и Миле Бошняковски - началник на кабинета на президента на Северна Македония Стево Пендаровски. Час по-рано ВМРО обяви протест срещу откриването на клуба пред местния паметник на Гоце Делчев. Протестиращите посрещнаха македонската група, която се беше отправила към центъра на града, за да положи цветя пред паметника на Гоце Делчев, и не я допуснаха, след което тя положи цветята си на площада.
Пред медиите Християн Мицкоски от ВМРО-ДПМНЕ заяви: "Тук сме, за да подкрепим отварянето на новия клуб. Трябва да се зачита правото на самоопределение. Затова сме тук, за да подкрепим нашите македонци в България". На забележката, че в Договора за добросъседство е постигнато съгласие, че македонско малцинство в България няма, лидерът на консервативната партия "Интегра" Люпчо Ристовски отговори, че трябва да се направи редакция на този документ. Жителите на областния град смятат, че откриването на клуба е откровена провокация, предаде от Благоевград кореспондентката ни Кети Тренчева.
По време на събитието централната част на града беше блокирана от полиция с цел недопускане на провокации. Лично министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев ръководи акцията по охрана на обществения ред. Полицията не допусна да се стигне до безредици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Политиците поздравиха българите за националния празник

По случай днешния Ден на Съединението на Княжество България с Източна Румелия политиците отправиха послания за единение. Премиерът Росен Желязков поздрави българските граждани, изтъквайки, че Съединението остава непреходен пример за силна народна..

публикувано на 06.09.25 в 11:27

България празнува Съединението на Княжество България с Източна Румелия

Страната ни отбелязва днес 140-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Център на тържествата е Пловдив, където на днешния ден през 1885 г. след влизането в града на Голямоконарската чета е свален генерал-губернаторът Гаврил..

публикувано на 06.09.25 в 10:10

Започва налагането на глоби за превишена скорост, регистрирана с тол камерите

От 00,00 ч. на 7 септември започва прилагането на секционен контрол за измерване на средната скорост на движение по определени участъци от републиканската пътна мрежа. Чрез камери в началото и в края на всеки участък ще се отчита времето, за..

публикувано на 06.09.25 в 07:00