Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Удължиха програмата за настаняване на украински бежанци

Снимка: БГНЕС

Министерският съвет е взел решение за удължаване на програмата за подпомагане на украинските бежанци у нас, която беше със срок до 31 октомври. Това съобщи на брифинг министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев. Помощта ще продължи чрез настаняването на украинците в държавни бази. Ще се даде 15-дневен срок до средата на месеца хората, които са настанени в хотели, да бъдат преместени в подходящи държавни бази. На въпрос на БНР колко дълго ще продължи програмата за настаняване на бежанците в държавните бази Демерджиев отговори, че тя със сигурност ще продължи до края на годината, оттам нататък е редно парламентът да вземе трайно решение по въпроса.

По-рано днес стана ясно, че украински граждани са започнали да се изнасят от хотелите в черноморския курорт Слънчев бряг, докато се чака решение на Националния оперативен щаб дали програмата за хуманитарното им подпомагане, обявена до 31 октомври, ще бъде удължена. Част от украинците заминават за Констанца, Румъния, където има сигурна програма до юни. Междувременно комисия от Икономическа полиция, служители на полицията в Несебър, НАП и Агенцията за закрила на детето извършва проверки по хотелите за установяването на броя на украинските бежанци. По непотвърдена информация при проверките в част от хотелите в Слънчев бряг, в които са настанени украински граждани, са установени съществени разминавания, съобщи БНР Варна.

По данни на държавния сайт "България за Украйна" в България са останали около 55 хиляди украински бежанци, малко над 16 хиляди от които са настанени от държавата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Събитие в Софийския университет ни "потапя" в културното наследство на Азербайджан

Представяне на културното наследство на Азербайджан в София организира за поредна година общественото сдружение "Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба" от Баку. Начело на организацията на етнически българи на брега на Каспийско..

публикувано на 09.10.25 в 20:35

Популацията на белия щъркел се е увеличила с една трета

Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от международно преброяване, цитирано от БГНЕС. Според резултатите в страната ни са регистрирани..

публикувано на 09.10.25 в 19:55
Изгрев във Варна

В петък – променлива облачност и есенни температури

В петък , 10 октомври, минималните температури ще са от 5 до 11°, в София – 7°.  През деня облачността над страната ще е променлива, на места по-често до предимно слънчево. По-значителна ще е облачността над планинските райони и над западната..

публикувано на 09.10.25 в 18:35