Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Турция ще продължи износа на украинско зърно през Черно море

Снимка: БГНЕС

Руските окупатори продължават принудителната евакуация на цивилното население от Херсонска област с автобуси. 70 000 са вече изведените от района, като е забранено използването на личен транспорт. Според украинските анализатори в жилищата на цивилните ще бъдат настанени изпратените новомобилизирани, за да могат да оцелеят през зимата и да не се разбягат при украинско контранастъпление към Херсон, предава УНИАН.

Продължава силният натиск на наемническата групировка "Вагнер" срещу Бахмут и Авдеевка в Донецка област. От месеци 7-хилядната частна армия се опитва да докаже, че е по-боеспособна от редовната руска армия, но засега има минимален успех, съобщава базираният в САЩ Институт за изследване на войната - ISW.

Пред комисията по външни работи на британския парламент емигриралият руски бизнесмен Михаил Ходорковски заяви, че популярността на "Вагнер" в Русия е нараснала, защото се представя като алтернатива на мобилизацията обявена от Кремъл. Ходорковски каза също, че Великобритания и другите държави са се забавили да обявят "Вагнер" за терористична организация, въпреки ясната ѝ терористична дейност извън Русия. Ходорковски призова Лондон да подкрепи тези над 700 000 души, които са напуснали Русия след обявената задължителна мобилизация. Бягството на тези мъже е "сериозен удар за отбранителната индустрия на Путин и за икономиката на Русия", който може да бъде още по-тежък за руската икономика от всички санкции, наложени от Запада“, твърди бившият олигарх.

Междувременно юридическата фирма McCue Jury and Partners е подала иск в британски съд срещу “Вагнер“ от името на украински бежанци от войната, съобщава iNews. Те са поискали конфискуване на активите на приближения до Кремъл олигарх Евгений Пригожин, за да бъдат изплатени като репарации на бежанците.

Корабите под турски флаг ще продължат да изнасят украинско зърно през Черно море след излизането на Русия от споразумението под егидата на ООН. Това е съобщил по телефона на руския министър на отбраната Сергей Шойгу неговият турски колега Хулуси Акар, съобщава турският сайт msb.gov.tr.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 27 ноември 2025 г.

В "България днес" на 27 ноември слушайте: 01:36 – След напрежение в „триъгълника на властта“ замразиха Бюджет 2026 19:51 – Шареният живот в Ново село на завърналото се у нас сем. Овчарови  34:00 – Художникът Ивайло Каменов и..

публикувано на 27.11.25 в 19:00

Благомир Коцев на свобода срещу парична гаранция от 200 хил. лв.

Окръжният съд във Варна пусна на свобода кметът на града Благомир Коцев срещу парична гаранция от 200 хил. лв. (102 258 евро). Преди съдът да се произнесе, пред сградата се събраха негови привърженици и симпатизанти на “Продължаваме промяната”,..

публикувано на 27.11.25 в 18:22

След напрежение в "триъгълника на властта" замразиха Бюджет 2026

Минути преди в Народното събрание да започне второто – финално, четене на държавния бюджет за 2026 г., лидерът на най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС, Бойко Борисов, спря процедурата, връщайки проектозакона за преработка с думите: "докато не се..

публикувано на 27.11.25 в 14:25