50 години от откриването на Варненския некропол се отбелязват с тридневна международна конференция, която събра във Варна 26 учени от 6 държави. Находката, открита в периферията на град Варна и предизвикала световна сензация, включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг, намерени в гробовете. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей, а през 2021 г., след 30-годишно прекъсване, разкопките на некропола бяха подновени, предаде БНР Варна.
На форума учените обсъждат проблеми на каменно-медната епоха в Западното Черноморие и съседните райони, появата и развитието на ранната металургия, особености на погребалните практики, възникването на властовите институции и социалната структура през халколита.
Варненският халколитен некропол е открит случайно през 1972 г. при изкопни работи за поставяне на телефонен кабел в Западна промишлена зона. На дълбочина от 1,40 м. багеристът Райчо Маринов намира много златни предмети, медни и кремъчни сечива. Това става на северния бряг на Варненското езеро, на 200 м. от водата.
Снимки: БГНЕС-архивПреди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани,..