Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вицепрезидентът участва в поредица от прояви на българите в Северна Македония

Вицепрезидентът Илияна Йотова говори на военното гробище в с. Цапари
Снимка: Пресцентъра на президентството

Вицепрезидентът Илияна Йотова участва във военно-църковния ритуал за Архангелова задушница на българското военно гробище в с. Цапари край Битоля в Северна Македония. Гробовете и братската могила са на офицери и военни чинове от 6-та пехотна Бдинска дивизия, която се е сражавала там през Първата световна война. 
„Днес заветът „никога повече“ не е истина. В Европа отново има война. На следващите поколения трябва да завещаем не оръжия и разрушения, а мир и възможности за бъдещето“, подчерта Йотова и благодари на всички, които са съхранили и са помогнали за възстановяването на войнишките паметници. 
Преди това вицепрезидентът посети българското Генерално консулство в Битоля и участва в откриването на изложбата „125 години българско дипломатическо представителство в Битоля“ и на представянето на книгата „Досието „Галичица“ и прекършената съдба на Панде Ефтимов“. 
Попитана за коментар на Закона за сдруженията и фондациите, приет от парламента на Северна Македония прие преди дни и ограничаващ имената на исторически личности, които биха могли да бъдат използвани от българските сдружения, Йотова отговори, че парламентът на Северна Македония е суверенен, има право да приема всякакви закони и отговорността е на тези, които са ги приели. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

24 българки от 19 държави са номинирани за "Българка на годината"

За поредна година Изпълнителната агенция за българите в чужбина ще връчи ежегодната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023" на официална церемония, която ще се проведе през октомври. За престижното отличие са номинирани 24..

публикувано на 09.09.24 в 15:45
Мария Николова

Мария Николова – българка от Бесарабия, която върна семейството си към корена

Украинският Болградски район е считан за своеобразна "столица" на бесарабските българи. Това е районът, в който живее най-компактно етническо българско население зад граница. Сънародниците ни намират убежище в Бесарабия и създават там своите..

публикувано на 03.09.24 в 10:20

Един час повече български език ще се изучава в Тараклия

Втори септември поставя началото на новата учебна година в молдовския район Тараклия, в който преобладаващата част от населението е с български корени. За първи път училищния праг прекрачват 308 първокласници, което е със 17 деца повече от..

публикувано на 02.09.24 в 13:25