Украинските войски са отвоювали 41 осеяни с мини селища в Южна Украйна, изоставени от руските сили, съобщи във вечерното си видеообръщение президентът Володимир Зеленски. Това става ден след като Москва обяви изтеглянето си от стратегическия южен град Херсон. Засега обаче няма доказателства за масово напускане на града.“Украинските знамена, които се връщат на законното си място в рамките на продължаващата отбранителна операция, са вече десетки. Врагът не си отива, а украинците гонят окупаторите на висока цена”, каза украинският президент.
Най-малко седмица ще продължи изтеглянето на руските окупационни сили от Херсон, заяви украинският министър на отбраната Олексий Резников пред агенция “Ройтерс”. По думите му, преди обявеното отстъпление към западния бряг на Днепър руските сили в Херсонска област са наброявали 40 хил. души и част от тях все още се намират в областния център. Според министъра не е лесно да бъдат предусетени действията на руснаците, но по всяка вероятност през зимата ще намалее интензивността на боевете и двете страни ще използват студеното време, за да се прегрупират. Украински официални лица обаче предупреждават, че маневрата на Русия може да е капан.
Украйна разполага с 1 млн. души, за да брани 2500 км граници с Беларус, Русия и линията на съприкосновение с руснаците в окупираните от тях територии.
Белият дом обяви нов пакет военна помощ за Украйна на стойност 400 млн. долара, предаде Ройтерс. Пакетът включва системи за противовъздушна отбрана – сред тях ракети за противовъздушната система “Хоук”, както и четири американски системи за противовъздушна отбрана “Авенджър”, оборудвани с ракети “Стингър”, съобщи съветникът по национална сигурност Джейк Съливан. Общата стойност на оръжията и оборудването, предоставени от САЩ на Украйна от началото на войната, надхвърли 18,6 млрд. долара.
Софийска градска прокуратура обжалва отказа на Софийския градски съд да прекрати регистрацията на Българска Православна Старостилна Църква (БПСЦ), съобщи държавното обвинение. Парламентът реши, че само БПЦ е "православно" вероизповедание Според..
Празник на виното и спиртните напитки очаква летовниците в Бургас в края на седмицата. В Международния конгресен център от 25 до 27 юли за тринайсети път ще се проведе Wine and Spirits Fest Burgas – най-голямото винено събитие за южното ни Черноморие...
Ден на отворените врати на Фар Шабла ще се състои днес, съобщават от Община Шабла. Посетителите ще могат да разгледат най-стария действащ фар на българското Черноморие – да влязат в историческата сграда, да научат интересни факти за морската навигация..
В брой 61 на предаването слушайте: Писателката Здравка Евтимова за срещите си в българските училища по света и за участието си като..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се състои 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта" – празник на културното..
Празник на виното и спиртните напитки очаква летовниците в Бургас в края на седмицата. В Международния конгресен център от 25 до 27 юли за тринайсети път..