През 2022 г. Оркестърът за народна музика при БНР празнува седем десетилетия от своето създаване. На тази бележита годишнина е посветен двойният албум, събрал записи от последните десет години, както и концертът, с който се открива 70-ия сезон на състава. Събитието е на 14 ноември, в столичната зала ˮБългария“. И в албума, и в концертната програма участват някои от най-известните български певци и инструменталисти.
ˮЗа концерта сме поканили артисти от различни генерации – акордеониста Петър Ралчев, певците Данислав Кехайов, Тодор Кожухаров, Цветанка Варимезова, Галина Дурмушлийска, Дарина Славчева, Нели Андреева, Христо Косашки, Петя Панева и много, много други“ – разказва диригентът Димитър Христов, комуто се падна нелеката задача да представи в една вечер богатата история на оркестъра.
ˮПравим един пъстър калейдоскоп от гласове и инструменти, много е шарена програмата – продължава маестрото. – Пеят солисти от всички фолклорни области, представители на различни поколения. Специално участие в концерта ще вземе ˮМистерията на българските гласове“. ОНМ на БНР има една обща ˮпъпна връв“ с този състав. Преди 70 години се създава Ансамбъл за народни песни и танци, част от който е този женски народен хор, започнал самостоятелен творчески живот през 1992 г. Направих подбора на изпълнителите и произведенията с чувството на отговорност към нивото и авторитета на ОНМ на БНР. Не е лесно да се представи 70-годишен юбилей – това е дълга история, цял един живот. Мисля, че се справихме добре, заедно с продуцента Кристиян Неделчев, колегите от оркестъра и целия екип, който участва в подготовката на събитието. На концерта ще звучи много красива музика.“
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..