Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съкровищницата от Татул може да бъде разгледана от птичи поглед

2
Снимка: Дарина Григорова

Проф. Николай Овчаров показа разкритията от момчилградското село Татул, заснети с дрон, съобщи БТА. Всеки, който проявява интерес към историята и археологията по нашите земи може да разгледа отвисоко раннохристиянската църква и римския храм край легендарното светилище на Орфей. Изследванията край Татул се осъществиха под ръководството на проф. Николай Овчаров от НАИМ-БАН и д-р Николай Бояджиев от РИМ-Смолян.

„Те са финансирани изцяло от Община Момчилград, която желае да превърне важния обект в основен репер на своята политика за културно-исторически туризъм – посочи пред БТА проф. Овчаров. – Късметът бе с нас и природата ни подари три прекрасни седмици. И резултатите бяха изумителни.“

По думите на проф. Овчаров, по време на разкопките от есента на 2022 г. са разкрити останките на голяма християнска църква, построена през V-VI в. Тя е продължила да съществува до IX-XII в. и впечатлява с размерите си, като на дължина достига почти 18 м. Това я нарежда сред трите най-големи, открити до момента, християнски храмове в Източните Родопи. Построена е върху основите на още по-древна монументална сграда, като от нея са оцелели няколко фрагмента от зидове, както и широкият почти 2 м масивен каменен праг на входа. Според проф. Овчаров, откритите там монети и керамика, датират сградата през III-IV в. и я определят като голям по-ранен храм.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Храмът на Чекотинския манастир

Църковен календар - 19 март 2025 г.

На 19 март честваме светите мъченици Хрисант и Дария, както и мъченик Мариан, дякон. В ІІІ век, при гоненията на християните, един знатен човек на име Полемий пристигнал от Александрия в Рим, за да остави сина си Хрисант за възпитание и..

публикувано на 19.03.25 в 06:00
Дейсис, 1557 г., от Бачковския манастир

Ново издание представя съкровищата от Националния църковен историко-археологически музей в София

Книгата "Икони от Националния църковен историко-археологически музей" – огромен труд от над 500 страници, с повече от 700 публикувани фотографии и придружаващи ги научни статии, беше официално представена преди дни , в присъствието на председателя на..

публикувано на 18.03.25 в 08:25
Храмът на Суковския манастир

Църковен календар - 18 март 2025 г.

На 18 март Православната църква чества паметта на свети Кирил, патриарх Йерусалимски, на светите мъченици Трофим и Евкарпий и на десетте хиляди мъченици от Никомидия. Св. Кирил е роден около 315 г. в Йерусалим или околностите му. След като..

публикувано на 18.03.25 в 06:00