54% от завършилите университет работят на позиции, които не изискват висше образование. Затова обучението трябва да се свърже с пазара на труда. Важно е да се изгради ефективна връзка образование-наука-бизнес, каза служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов при представянето на 12-то издание на рейтинговата система на висшите училища в страната.
Най-ниска безработица под 1% има при завършилите медицина, фармация, военно дело и математика. Най-висок среден доход 1725 евро получават завършилите "Информатика и компютърни науки".
Намалял е броят на отиващите да следват в чужбина и се увеличават чужденците, които идват да учат в България, отчете Пенов.
Най-много студенти се обучават в Софийския университет 19 999, следван от Пловдивския университет с 16 9334. В 9-те най-големи университета учат половината от студентите. В 13 висши училища броят им е под 1000. В 3 от тях студенти са под 100. В частни висши училища се обучават 13% от студентите, като там основните специалности са в областта на изкуствата и на администрацията.
Както всяка година, през втората събота на месец август започва ловният сезон на пъдпъдък, гривяк, гургулица и като цяло мигриращите видове дивеч. Според установените правила ловът се извършва само през деня, един час преди изгрев и един час след..
Четиринайсетият традиционен Събор на хърцоите ще се проведе днес в село Кацелово, община Две могили, Русенско. Събитието, което е под патронажа на кмета на Две могили Мариета Петрова, ще започне в 09.30 часа с водосвет за здраве и благоденствие...
Две от големите марионетки на Puppets Occupy Street от град Крайова, Румъния, ще гостуват в София за първи път в рамките на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест). Те ще се появят пред софийската аудитория на 9 август, събота..
От близо 2 милиона пенсии Националният осигурителен институт изплаща 16 000 от тях на българи в чужбина . Най-много български пенсионери живеят в Германия..
В "България днес" на 8 август слушайте: 00:20 - За борбата с огнените стихии, човешката небрежност, безводието, етикетите в евро и лева и..
Впечатляващо авиошоу съпровожда култовия фестивал за хитове от 90-те години на ХХ век SPICE Musiс. То се изпълнява за първи път в рамките на тазгодишното..