За семейните ценности и за семейството, като онази спасителна лодка, на която човек оцелява сред водовъртежа от световни събития говорим в Деня на християнското семейство. А денят става още по-празничен, когато край нас има хора като Радина Велчева, която работи за каузата да се раждат все повече деца в семействата на България. С усмивка, с добра дума, а още по-често и чрез материална подкрепа, Радина е допринесла стотици хора да получат най-големия дар в живота, каквато е появата на дете в семейството.
Радина започва професионалния си път като журналист и водещ на предавания в БНР в средата на 90-те години на м.в. Силата да достигнеш с посланията си до хиляди хора чрез ефира на обществената медия я убеждава, че да говориш си заслужава, стига да имаш значима кауза, която обществото да разпознае като своя. Така, стъпка по стъпка, и под диктата на житейски обстоятелства у Радина Велчева се заражда идеята за създаване на фондация, основана на принципа "от хората за хората". Случайно или не, през пролетта на 2007 г. на празника на Благата вест – 25 март, идва юридическото решение за регистрация на фондация с краткото и ясно име "Искам бебе". Посоката е зададена от Радина, но в този момент тя дори не е предполагала колко голяма и позитивна обществена енергия ще увлече с тази кауза след себе си.
"До този момент беше известно, че около 160-170 хиляди двойки в България страдат от безплодие, а техният брой може би беше и по-голям", спомня си Радина Велчева. Пет години след основаването на фондацията, за "Искам бебе" работи един от най-мощните доброволчески екипи от мотивирани, енергични и вярващи в каузата хора в България. Успехите не закъсняват. За три години с помощта на фондацията се появяват на бял свят над 2500 бебета, а добрите новини за още и още родени българчета стават неизменна част от ежедневието на Радина и всички доброволци на фондацията. Така е и днес, когато “Искам бебе“ вече 16 години е сред най-разпознаваемите и уважавани фондации в България.
“Много пъти са ме питали как една неправителствена организация успява дълги години да поддържа такъв голям капацитет, защото нямаме дори свой офис, някакво техническо оборудване или пък заплати. Всичко правим в свободното си време, а през останалото всички от фондацията работим, за да сме независими и полезни на каузата“ – казва Радина Велчева в интервю за Радио България:
“Благодарение на “Искам бебе“ са се родили хиляди деца. Нашите постъпления през годините са били както от големи корпоративни дарители, така и от обикновени хора, които с всяка своя заплата превеждат по 10 лв. на фондацията. Но сметнати с годините това са хиляди левове. В повечето случаи това са хора, които не са имали средства, за да пристъпят към процедура за лечение на безплодие и са чакали помощ откъде ли не. Но, когато са им се случили хубави неща, те са започнали да правят своите малки ежемесечни дарения към фондацията, за да могат да върнат доброто и то да стигне до някой друг.“
Днес пациентите с репродуктивни проблеми свободно и уверено говорят за своя труден път към мечтаната рожба. На тяхна страна са всички медии, държавни институции, както и големи корпоративни дарители. “Преди 16 години обаче картината беше друга, а първите, които подадоха ръка на “Искам бебе“ бяха музикантите от мъжкия духов оркестър “Костадин Манов“ към читалище “Просвета“ в Свиленград” – спомня си Радина Велчева:
“Те ни предложиха за Деня на християнското семейство – 21 ноември да направят благотворителен концерт с техния прекрасен духов оркестър, формиран от самодейци. От тогава това се превърна в един от най-хубавите празници за “Искам бебе“, който и досега не преставаме заедно да празнуваме. На него се събираме в Свиленград, заедно с доброволките на фондацията, а те са от различни градове, от цяла България. Само си представете настроението, което създава на сцената на читалището този голям духов оркестър, в който изпълнителите са само мъже. Залата винаги е препълнена, а тяхното изпълнение буквално изправя публиката на крака. Срещите там са много емоционални, а благодарение на духовия оркестър и читалищните дейци в Свиленград, събираме всеки път и много добри пари за работата на фондацията.“
Снимки: iskambebe.bg, Facebook /@IskamBebe, личен архив, архив
През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..
Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..