Консултациите при президента Румен Радев с парламентарно представените партии за съставяне на правителство прераснаха в спор за превъоръжаването на българската армия при срещата между президента и коалицията „Демократична България“.
Президентът критикува тезата, че България трябва да предостави своето старо съветско въоръжение на Украйна, за да получи в замяна от съюзниците си по-стари системи от НАТО.
Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов отговори, че проблемът със закъснялото модернизиране на армията е системен. Политикът подчерта, че президентът спекулира, че ако София даде оръжие на Украйна ще влезе като страна във войната, защото и други западни държави доставят оръжие на Украйна, но не са воюващи страни. Путин има интерес от една разединена Европа, за да налага волята си. След 24 февруари колкото и късно да е, ние трябва да застанем на страната на Украйна и да не плашим хората, добави Иванов.
За съставянето на правителство президентът посочи, че на последните избори българските граждани дадоха вот, при който нито една партия не може сама да управлява.
Аритметиката показва, че за да бъде съставено правителство са нужни не по-малко от 3 партии. За да е стабилно, се изисква създаване на коалиция с приоритети и конструкция, които да уверят българските граждани, че това не е безпринципна сбирка, отговори Иванов.
Президентът посочи, че няма да бърза с връчването на мандатите за съставяне на правителство. „Няма да насроча избори януари и февруари. Можем само да си представим това до какво ще доведе, а рискът да има още по-малка избирателна активност, е реален. Така че третият мандат ще бъде връчен след Нова година, за да има избори през месец март“, подчерта Радев.
В "България днес" на 11 август слушайте: 04:56 Актуално от българските общности по света 15:50 Съвременното лице на един древен град – как се развива Пазарджик и защо чужденците се установят тук 28:15 Златоград е домакин на Международна..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб – част от Източния некропол на Антична Сердика. Ядрото на некропола е разположено под и около..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките,..
Решение за работа, която никой не желае да работи предлагат двама млади български изобретатели. Роденият в Катар Грегори Леон Фури и Мартин Георгиев от..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..