По повод 50-ата годишнина от откриването на Варненски халколитен некропол, сдружение „Варненски некропол I“ обяви, че продължава да работи за социализацията на „светилището“, съобщи БТА. В некропола край Варна са открити гробовете с най-много златни находки, които разкриват интересни факти около историята на живелите в района на некропола, в петото хилядолетие преди новата ера.
Според председателя на УС на сдружението Яни Янев, хората от онази епоха не са се делили на бедни и богати, а златото е било единствено знак за достойнство. „Тези хора са създали баланс и това е златен век за човечеството“, подчертава Янев.
Идеята на сдружението е да подпомогне специалистите от музея и местната администрация в усилията им за социализация на „светилището“ в некропола.
„Целта ни е да изведем от застой това място, защото има огромен интерес към него и към начина, по който са живели хората там“, каза още Янев и припомни, че благодарение на сдружението миналата година разкопките там са били възстановени.
Сред инициативите съпътстващи юбилея на Варненския халколитен некропол беше и провелата се този месец научна конференция, както и валидирането на пощенски марки, създаването на рекламен филм и луксозно илюстровано издание.
"Литературните маршрути" са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литература и история, с преплитане на малко известни факти за български писатели и поети. Идеята е по този начин да се даде нова гледна точка към живота в..
По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан. В..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на ХХ век и постъпва в Софийската опера. Танцува и в трупата за модерен балет "Арабеск". През 1988 г...