Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички ХИВ позитивни в България получават лечение

Снимка: БГНЕС

В България заразените с ХИВ са 2-3 пъти повече от официално регистрираните, каза за БТА доц. Тонка Върлева, член на Комитета по стратегическо планиране към Борда на Глобалния фонд за борба срещу СПИН. 

От началото на годината новорегистрираните ХИВ позитивни в България са 299. Над 1/4 от тях са чужденци, голяма част от тях са лица от Украйна. 80-90% от болните са инфектирани по сексуален път, посочва Върлева. Всички регистрирани получават антиретровирусна терапия.

Продължава работата по създаване на ваксина срещу ХИВ, но процесът се затруднява заради твърде бързата изменчивост на вируса. В света над 6 млн. души не знаят, че са заразени с ХИВ, допълва Върлева по повод 1 декември – Световния ден за борба със СПИН.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 62

В брой 62 на предаването ви предлагаме: Интервю на Гергана Манчева с Елеонора Едрева - специализант по програмата "Фулбрайт", завърнала се от Америка у нас, за да изследва старите багрилни техники, а завръщането беше предшествано от срещи..

публикувано на 31.07.25 в 12:00
Пожарът бе на метри от село Плоски.

През нощта е спряно разрастването на пожарите в Пирин

Няма активни огнища на пожара в Пирин. През нощта екипи на пожарните служби и горски служители не са допуснали огънят да навлезе високо в планината и да засегне територии на Национален парк "Пирин".  Силният вятър разнася горските пожари в Пирин..

публикувано на 31.07.25 в 10:48

Фестивал "Страхотна жена" в село Ветрен

Фестивал, възхваляващ женствеността във всичките ѝ нюанси, ще се състои от днес до неделя в силистренското село Ветрен. Името му "Страхотна жена" е дадено от българо-френската певица, цигуларка и актриса Емануела Калчева-Джайма , която е и организатор на..

публикувано на 31.07.25 в 07:10