Коледните и новогодишните празници са очаквани с голяма радост от децата по цял свят. С нетърпение отброяват дните и българчетата в далечна Бразилия. За тях купонът, типично по бразилски, ще започне пищно и от рано – още на 10 декември от 10.00 ч. в българското неделно училище. Вече 13-та година там учителите всеотдайно запознават невръстните ни сънародници в другото полукълбо не само с тайните на българския правопис, творчеството на именити наши писатели и знаменателни събития от родната история, но и с българския фолклор, традиции и обичаи, които ще станат част от коледната веселба. Това разказва Михаил Кръстанов, основател на първото и единствено училище в Южна Америка – това, в Сао Пауло.
В училището винаги се случва нещо интересно, така ще бъде и тази година. „Леко сме притеснени дали залите ще успеят да съберат всички желаещи да се включат“, споделя Кръстанов, а за това, което предстои, разказва:
„Сега сме се заели с една много интересна задача – Коледна работилница, която ще бъде в две части. В първата част ще се украсява елхата, а също така за първи път ще има готвене на живо в училището. Ще се опитаме да направим коледна трапеза и всичко това донякъде със състезателна цел и донякъде да видим какво помнят от нашите уроци, какво знаят за българските сурвакарски и коледарски обичаи.“
Сред гостите се очакват и много представители на българската бесарабска общност в Бразилия и тяхната "Културна асоциация на българския народ в Бразилия – Българи".
Тази година коледното тържество ще включва и едно много специално събитие, подчертава основателят на училището:
„Ще се проведе награждаването на д-р Жоржи Косиков за особени заслуги от президентството. Лично президентът Румен Радев е предал на нашата посланичка Божидара Сърчаджиева почетен медал, който ще бъде връчен в училището от 11.00 ч. След това Жоржи Косиков ще има възможност да се запознае с нашите ученици и родители, да получи поздравления, както от българите, така и от бесарабските българи за неговия голям труд, положен през годините, и неговите книги, някои от които бяха преведени на български език. Това са книги, по-скоро историографски, които показват движението на мигрантската вълна от началото на ХХ век до ден днешен. Това наистина е огромен труд, за който Жоржи Косиков ще получи съвсем заслужено този медал от президента на републиката.“
Във втората част на тържеството децата ще изпълняват сурвакарски ритуали. „Вероятно ще сурвакаме всички присъстващи за здраве, късмет и берекет“, казва Кръстанов.
След детското тържество българската общност ще се събере в ресторант, където ще се срещне с българските дипломати в Бразилия и ще може да задава въпроси. „Уважаваме и приветстваме усилията на посолството да съкращава дистанцията с българската общност в Бразилия и да оказва съдействие на училищната дейност“, отбелязва събеседникът ни.
В училището днес се обучават 96 деца, 35 от които присъствено – в Сао Пауло, останалите – онлайн. Те са от Рио де Жанейро, Манаус, където има голяма общност от български музиканти, и други бразилски щати, а така също от Перу и други страни на Южна Америка. Това става благодарение на новите възможности, подсказани от пандемията.
„Трябва да кажа, че от ентусиазма, с който влязоха в уроците децата от Перу, и бързината, с която напредват, се вижда колко им е липсвало такова училище – подчертава Кръстанов. – Това е за тях един спасителен бряг, защото жаждата им да знаят български е наистина огромна.“
Радио България пожелава на българските ученици от неделното училище в Бразилия прекрасен коледен празник, много успехи в усвояването на българщината и, разбира се, щастливо детство!
Снимки: личен архив
Кампанията за записване на ученици в Българското училище в Сао Пауло за учебната 2025/2026 година ще продължи до 15 октомври, съобщиха за БТА от неговото ръководството. "И през настоящата учебна година училището ще продължи да предоставя..
С поредица от прояви у нас и в Унгария ще бъде отбелязан Деня на българо-унгарското приятелство - 19 октомври. На 15 октомври в Будапеща ще бъде открита изложба на носители на наградата на името на унгарския художник Миклош Мажаров, по баща..
В Братислава ще се състоят няколко интересни събития, свързани с България и българската култура, насрочени за 11 октомври. "Надяваме се информацията да бъде полезна за всички, които биха искали да се потопят в българската култура и изкуство през..
Рекорден интерес са проявили сънародниците ни в чужбина към програмата "Избирам България" на Министерството на труда и социалната политика. Това отчете..
Парламентарните избори в Република Молдова от 28 септември 2025 г. отбелязаха решителна победа за управляващата Партия на действието и..