Едва ли другаде в Европа Коледата е по-разточителна, по-пъстра и по-вкусна! Дойде ли краят на годината, Виена грейва с хилядите светлинки на украсените си паркове и градини, а из града се понася дъх на канела, медени сладки, карамелизирани бадеми… От средата на ноември чак до Коледа тук е сезонът на базарите, когато австрийската столица заживява в очакване на Святата нощ, а площадите ѝ преливат от сергии със сувенири и домашно приготвени лакомства.
За пръв път тази година, сънародниците ни ще могат да похапнат типично нашенски изкушения, да закупят ръчно изработен подарък за близките и да усетят българския дух на първия по рода си български коледен базар в сърцето на Виена. Събитието ще се състои на 10 и 11 декември в българското заведение By the Way и отсега обещава топлина и добро настроение. Инициатор на базара е Елица Николова, собственик на българска онлайн книжарница "Бухница" във Виена.
"Идеята дойде от моята дейност от 3 години, а именно да поддържам онлайн книжарница с българска и преводна литература, която преживя спирания по време на коронавируса и майчинството ми. И сега усетих нужда книгите ни да "подишат", да излязат сред хората и да бъдат разлиствани. Казах си "Защо да не се съберем приятели на книжарницата и да си направим наш си коледен празник?". Така се роди идеята за базара. На него посетителите ще могат да открият коледни книжки и всякакви други за малки и големи, да намерят красива керамична украса за дома, да закупят козметика, а също така да се зарадват с шоколад или меденки. Ще имаме и представители на български хранителни магазини във Виена, които са ни подготвили български вкусотийки и традиционни неща."
Базарът застава зад няколко български каузи, сред които и инициативата "Оле Мале" на фондация "Майко мила", насочена към майките на деца с увреждания:
"Майките от "Оле мале" са изработили коледни декорации от различни материали, които ще предложат на коледния базар, като джудженца, играчки от филц и други, – казва Елица Николова. – От Animal rescue Sofia пък са ни изпратили календари със снимки на техни четирикраки приятели, за които се грижат, както и коледни картички, книжки с истории, плюшени играчки и свещички. Събраните от продажбата средства ще бъдат използвани за поддържане на фермата им за животни. Също така, подпомагаме проекта "Мисия детска усмивка" на сдружение "Вдъхнови България", като тази година мисията е да се осигурят средства за организиране на театрални и куклени постановки, както и на творчески работилници за децата от центровете за настаняване от семеен тип."
Организаторите призовават сънародниците ни да се заредят с добро настроение и да заповядат на първия по рода си български коледен базар във Виена, който по всичко личи, че ще прерасне в празник на българския дух зад граница.
Вижте как българските общности в чужбина се готвят да посрещнат Коледа :
Снимки: Елица НиколоваВаканцията е към края си и е време отново за училище. А българското просветно средище "Св. Климент Охридски" в Екс ан Прованс (Югоизточна Франция) ще открие новата си, шестнайсета поред учебна година в Деня на Съединението, 6 септември...
Израелски удари срещу болница "Насър" в Газа убиха най-малко 15 души, включително четирима журналисти, съобщи агенция Ройтерс, позовавайки се на палестинските здравни власти. В болницата в град Хан Юнис, в южната част на ивицата Газа, като..
Анне-Марие Груев, заместник-председател на най-старото Финландско-българско дружество за приятелство в Хелзинки, се срещна в София с ръководството на ИАБЧ, в лицето на изпълнителния директор Райна Манджукова, нейната заместничка Йоанна Драгнева, Валерий..
Бесарабската българка от Болград Мария Желяскова ще представи Украйна на "Мис Земя 2025", съобщи Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Конкурсът..
Занятията в рамките на лятното училище във Виена, организирано от Българското училище "Св. св. Кирил и Методий" в австрийската столица, започват днес,..
Ваканцията е към края си и е време отново за училище. А българското просветно средище "Св. Климент Охридски" в Екс ан Прованс (Югоизточна Франция) ще..