Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законови промени и липса на институции отказват македонските българи да следват в България

Снимка: БГНЕС

Законодателни промени и липсата не редовно правителство нанесоха удар върху желаещите българи от Северна Македония да следват в български университети, пише БГНЕС.

За последното десетилетие от 2010 до 2019 г., до преди пандемията от Covid е отчитано нарастване на постъпилите на обучение от 500 през 2010 г. до 1000 през 2019 г. Следва спад и той се дължи не толкова на пандемията, колкото на законови промени и липсата на действащ орган, който да разреши създадените казуси. Консултативният съвет, който е трябвало да решава проблемите, не е работил от март 2022 г., поради липсата на редовно правителство, се казва в обобщението.

След 2019 г. българската държава променя изискванията за документите, с които се кандидатства, по постановления на Министерския съвет с номера 103 и 228. Това оказва отрицателно влияние върху бъдещите кандидат-студенти, като проблемът е, че повечето от желаещите не разполагат с такива документи.

Всички тези проблеми са решими, ако започне работа Консултативният съвет за българско гражданство, се казва в анализа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите, пътуващи за Италия, да имат предвид, че предстоят транспортни стачки

МВнР предупреди, че през април в Италия предстоят поредица от стачки, които ще обхванат всички сектори на транспортните услуги в страната. На 09.04.2025 г. синдикатът CUB Trasporti е обявил 4-часова национална стачка на работниците в авиационния..

публикувано на 05.04.25 в 09:11
С. Големо Острени

Антони Курти и запазените традиции на българите в Големо Острени

В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български..

публикувано на 05.04.25 в 07:15

Български учители дискутират в Лондон ролята на изкуствения интелект в образованието

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50  преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...

публикувано на 04.04.25 в 06:55