Изложбата в юридическия факултет в Белград, озаглавена "Престъпления над цивилното население в Сърбия под българска окупация /1915-1918 г./" е насочена срещу България, има явна пропагандна цел и подклаждане на краен национализъм.
Това е заявила ръководителят на дирекция "Югоизточна Европа" във външно министерство Ваня Андреева в разговора със Славица Панич, временно управляваща посолството на Сърбия в България.
София е изразила силна загриженост от представените в изложбата тези, насочени срещу България и добросъседските отношения. "Приемаме организирането ѝ като част от дневния ред на определени среди, които работят срещу добросъседските отношения между Сърбия и България", е предупредила Андреева.
"Изразяваме и сериозни опасения, че подобни прояви ще бъдат използвани за изблици на говор на омраза срещу българското национално малцинство в Сърбия. Подобни действия по никакъв начин не могат да бъдат разглеждани изолирано от цялостния контекст на актуалните проблеми в по-широкия регион. Те са показателни за тенденциозно и едностранно тълкуване на отминали събития, по начин, налагащ трайни разделителни линии в обществата и противоречащ на европейските ценности", пояснява българското външно министерство.
Представяне на културното наследство на Азербайджан в София организира за поредна година общественото сдружение "Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба" от Баку. Начело на организацията на етнически българи на брега на Каспийско..
Външно министерство остро осъди вандалските прояви срещу синагогата във Варна и срещу Паметника на благодарността в Бургас, който е израз на признателността за спасяването на българските евреи през Втората световна война. Това посочват от..
В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..
В "България днес" на 08 октомври слушайте: 05:00 – Актуално от България и за общностите с българи по света 18:30 – Виновни за..
В сряда , 8 октомври, синоптичната обстановка ще остане сложна. През нощта в Дунавската равнина и Лудогорието ще остане дъждовно и на места..
Поредните наводнения по Черноморието са в резултат от безконтролно застрояване, унищожена природна среда и институционално бездействие, се казва в..