Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

145 години от Освобождението на София

Снимка: БГНЕС- архив

Днес столицата отбелязва 145 години от Освобождението си от османско владичество. На 4 януари 1878 г. след серия от боеве в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) руски военни части под командването на ген. Йосиф Гурко влизат победоносно в града, разказва Регионалният исторически музей София. В храма "Света Неделя" (тогава "Свети Крал") в присъствието на Гурко се провежда заупокойна служба в памет на загиналите и молебен за освобождаването на града.

В деня, в който София отбелязва знаменателната годишнина, софиянци отдават почит и към европейските дипломати, които през далечната 1878 г. помагат за съхранението на града. В нощта на 3 срещу 4 януари, когато София е в очакване на влизането на руската войска, преди да напусне града турският комендант Осман Нури паша издава нареждане София да бъде опожарена. Вицеконсулите на Франция и Италия – граф Леандър Франсоа Рьоне льо Ге и Виторио Позитано категорично заявяват, че ще останат в града в знак на солидарност с местното население. Към тях се присъединява австроунгарският вицеконсул Йозеф Валдхарт и главният равин на града Габриел Алмоснино. Смелата постъпка на дипломатите води до отмяна на заповедта за подпалване и София е спасена.

По случай годишнината днес от 10:00 ч. в митрополитския храм „Света Неделя“ в столицата ще бъде отслужен благодарствен молебен в памет на загиналите войни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15